دیدار معاون وزیر خارجه لتونی با تخت‌روانچی

معاون وزیر امورخارجه لتونی با مجید تخت روانچی دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، آندرس پیلد گویچ، معاون وزیر امور خارجه جمهوری لتونی که بنا به دعوت دکتر مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه ایران جهت توسعه روابط و همکاریهای لتونی و ایران به تهران سفر کرده با وی ملاقات کرد.

در این ملاقات طرف ایرانی با استقبال از ارتقاء سطح رایزنی‌های سیاسی ایران و لتونی، که طی سال گذشته انجام پذیرفته، خاطر نشان ساخت که ظرفیتهای بسیاری جهت همکاری بین دو کشور وجود دارد و اظهار امیدواری کرد که ظرفیت‌های موجود در جهت تحقق همکاریها بین دو کشور مورد استفاده قرار گیرند.

در این زمینه تخت روانچی از بخشهای انرژی، پتروشیمی، حمل و نقل، کشاورزی، محیط زیست و همکاریهای علمی و فنی به عنوان زمینه‌های مناسب برای همکاری میان ایران و لتونی یاد کرد و از تشکیل گروه دوستی پارلمانی و نیز تبادل هیئت‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور استقبال کرد.

وی با اشاره به روند جاری مذاکرات هسته‌ای و تبیین وضعیت موجود در این خصوص اظهار کرد: در جریان مذاکرات لوزان راه حل‌ها مشخص شده‌اند و امیدواریم در ادامه مذاکرات طرف مقابل در مسیر کار سنگ اندازی نکرده و با حسن نیت دستیابی به توافق جامع را میسر سازد. تخت روانچی همچنین بر لغو تحریمها همزمان با اجرای تعهدات ایران تاکید کرد.

در جریان این ملاقات آندرس پیلدگویچ اظهار کرد: در پی بازدید وزیر امور خارجه لتونی از تهران در اردیبهشت ماه سال 1393 فصل جدیدی در روابط دو کشور بوجود آمده و این امیدواری وجود دارد که با سفر آتی دکتر ظریف وزیر امور خارجه به لتونی روابط و همکاریهای دو کشور بیش از پیش توسعه یابند.

وی افزود: لتونی اینک ریاست دوره‌ای شورای اروپا را بر عهده دارد و ما از روند روابط دوجانبه با ایران و همکاری‌های ایران و اروپا بسیار خوشحال هستیم. فرصت مغتنمی برای حل مسئله هسته‌ای بوجود آمده است و با به نتیجه رسیدن مذاکرات 1+5 پنجره همکاریهای ایران و اروپا بسیار وسیعتر خواهد شد.

او همچنین با اعلام تمایل طرف لتونی جهت ایجاد گروه دوستی پارلمانی و تبادل هیئتهای پارلمانی، از افزایش همکاریهای فرهنگی دو کشور استقبال کرد. وی گفت: امیدوار هستیم نخستین کمیسیون مشترک حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران و لتونی طی سال جاری در ریگا برگزار شود.

در این دیدار همچنین مسائل مربوط به بحرانهای منطقه ای مورد رایزنی طرفین قرار گرفتند.

انتهای پیام

کد N787168