سرویس امنیت روسیه نمایشگاه مربوط به جنگ جهانی دوم را تعطیل کرد

نمایشگاه عکس جنگ جهانی دوم روسیه به دستور سرویس امنیت فدرال تعطیل شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، یان شارپ، سرکنسول موقت انگلیس در یکاترینبرگ، ملزم شد تا در سخنرانی که قرار بود در گشایش این نمایشگاه در خانه موزه عکاسی متنکوف در شهر اورال صورت گیرد برپایی این نمایشگاه را لغو کند.

در این نمایشگاه قرار بود تصاویر مربوط به سربازان انگلیسی و آمریکایی و غیرنظامیان در جریان جنگ جهانی دوم به نمایش گذاشته شود.

روزنامه اوبلاستنایا گازتا - چاپ روسیه - در گزارشی اعلام کرد: علت اصلی تعطیلی این نمایشگاه جدید با نام "شادی و تراژدی: متفقین در جنگ جهانی دوم" این است که کارمندان این موزه توسط کنسولگری آمریکا برای برپایی این نمایشگاه آماده شده بودند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مدت‌هاست که غرب را به خاطر تلاش برای نادرست جلوه دادن رخدادهای جنگ جهانی دوم و تضعیف نقش روسیه در پیروزی متفقین در این جنگ مورد انتقاد قرار می‌دهد.

در همین حال کرملین از این بابت بسیار خشمگین است که رهبران غربی چون دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به دنبال تحریم این نمایشگاه در مسکو هستند که قرار است 9 مه و همزمان با هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم برگزار شود و علت آن هم خشم غربی ها از دخالت مسکو در امور اوکراین اعلام شده است.

میخائیل منشیکف، یکی از سخنگویان سفارت انگلیس در روسیه نیز اعلام کرد که نمی‌داند علت اصلی لغو برپایی این نمایشگاه چیست چون این اقدام توسط سرویس امنیت روسیه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: ما درباره برپایی این نمایشگاه در زمان دیگری با همکاران آمریکایی خود به گفت‌وگو می‌پردازیم این نمایشگاه فرصتی مناسب برای نشان دادن همکاری میان سربازان شوروی و نیروهای آمریکایی وانگلیسی در جریان جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود. همچنین دیپلمات‌هایی انگلیسی قرار است در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه شرکت داشته باشند.

مدیر این موزه نیز اعلام کرد: تئوری‌های زیادی درباره این مساله وجود دارد که چرا برپایی این نمایشگاه لغو شد. ما با کنسولگری آمریکا به این توافق رسیده‌ایم که باید از این مساله و برپایی این نمایشگاه حمایت کنیم. من مطمئنم که برپایی این نمایشگاه به دلیل مسائل فنی لغو شده است.

انتهای پیام

کد N787005