ملت درپی صیانت از دستاوردهای هسته ای

علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی: ملت ایران در بحث هسته ای به دنبال این هستند که از دستاوردهایی که خود به وجود آورده اند صیانت کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی لاریجانی در دیدار با کارکنان زن مجلس شورای اسلامی به حضور زنان در صحنه و فعالیت های اجتماعی اشاره کرد و گفت: برای زنان کشور این افتخار است که الگویی همانند فاطمه زهرا (س) دارند که پیامبر گرامی اسلام ایشان را در بین همه انسان ها به عنوان اسماء الحسنی و دارای فضیلت مطلق توصیف کردند.
وی ابراز امیدواری کرد زندگی، گفتار و سیره ایشان مد نظر همه افراد علاقه مند قرار گیرد.
لاریجانی در ادامه به نامگذاری امسال به نام سال « ملت و دولت ؛ همدلی و همزبانی» اشاره کرد و گفت: رهبری سال 94 را سال همدلی و همزبانی نامگذاری فرمودند که دلایلی دارد و باید به آن توجه کرد؛ یکی از این دلایل مصافی است که ما در صحنه بین المللی در برابر آن قرار داریم و آن توجه به موضوع هسته ای کشور  است که البته موضوع هسته ای به تنهایی در ذات خودش پیچیدگی دارد که نباید به این شرایط می رسید.
وی ادامه داد: اما در صحنه بین المللی همیشه قدرتمندان به دنبال دردسر سازی هستند کما اینکه می بینید مردم مظلوم یمن که می خواستند بر سرنوشت خودشان حاکم شوند چه مشکلاتی برایشان درست کردند و یا مردم فلسطین مگر چه خواسته ای دارند که چند دهه دچار مشکل هستند.
لاریجانی گفت: البته این مسئله درباره ملت ایران نیز صادق است و ملت ایران به دنبال این هستند که از دستاوردهایی که خود به وجود آورده اند صیانت کنند اما آنها ما را نصیحت می کنند که مسئله هسته ای چه فایده ای برای شما دارد هرچند که ما نیازمند نصایح آنها نیستیم و راه خودمان را می توانیم تشخیص دهیم.
وی ادامه داد: در مسئله هسته ای البته آنها نمی خواهند شرایط منطقه شرایط آرامی باشد.
رئیس مجلس گفت: به هر حال در مسئله هسته ای چالش وجود دارد که در طول یک دهه با آن مواجه هستیم و به اندازه کافی زوایایی دارد که نیاز به مقاومت، استقامت، درایت و تدبیر است.
لاریجانی افزود: نکاتی که مقام معظم رهبری در جلسه اخیر فرمودند نکات بسیار مهمی بود و حکایت از آن داشت که در بیان مطالب و قضاوت درباره مسئله هسته ای و راه حل هایی که امروز پیگیری می شود نباید عجولانه قضاوت کرد و باید موضوع را در بستر آگاهانه پیش برد.
وی گفت: من حتماً توصیه می کنم به کسانی که به سرنوشت ایران علاقه مندند در موضوعات ملی کشور که یکی از آنها مسئله هسته ای است با دقت و طمأنینه به حفظ منافع کشور توجه کنند.
لاریجانی افزود: گاهی ممکن است یک اظهار نظر هم برای حریف موقعیتی فراهم کند، فشارها بر روی ایران بیشتر شود بنابراین نباید شرایطی به وجود بیاید که دیگران از آن سوء استفاده کنند.
وی گفت: لذا بیش از هر چیز حل این موضوع احتیاج به همگرایی و هم راستایی ملت و ابعاد مختلف حکومت دارد که ان شاء الله در مسیر مذاکرات آنچه برای ملت ایران خیر محسوب می شود بتوانند بدست بیاورند.
رئیس مجلس افزود: در همین شرایط در منطقه نیز شرایط نسبتاً آشفته ای داریم که تصور نمی کنم در طول دهه اخیر هیچ زمانی وضعیت منطقه ما به این حالت بوده باشد.
لاریجانی گفت: عناصر تروریست شرایط کشورهای منطقه را خیلی عصبی و زندگی را برای ملت های مسلمان سخت کرده اند و در واقع درگیری ها را به جای اینکه با دشمنان اسلام باشد به درون خانواده های اسلامی برده اند و نتیجه آن نیز کاهش قدرت امت اسلامی است.
وی افزود : وضعیتی که در یمن مشاهده می کنید چه کسانی که حمله کردند و انرژی خوبی را در جایی صرف کردند و منابع و نیرویی که فراهم کردند به هر حال آورده کشور اسلامی است و هم صدماتی که به یمن می زنند و زیربنا و مردم این کشور را از بین می برند، یک کشور اسلامی است که از بین می رود. کجای این کار با شرع و عقل سازگار است؟
رئیس مجلس گفت: در این شرایط که مجموعه منابع کشورهای اسلامی منابع محدودی است به جای اینکه از آن درست استفاده شود و دست افراد نیازمند را بگیرد انرژی و قدرت خود را صرف فرسایش منابع می کنند که از این مشکلات و نظایر آن در بخش های مختلف حوزه جغرافیای اسلامی داریم.
لاریجانی افزود: به هر حال شرایط پر التهاب است، عراق و سوریه و لیبی شرایط به هم ریخته ای دارند، وضعیت تروریست ها در شرق ایران در پاکستان و افغانستان دچار بحران هایی است و همه این مسائل اقتضا می کند درک بهتری از مسائل وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: البته جا دارد از پارلمان کشور دوست پاکستان که تصمیم به قاعده ای گرفتند و ورود به جنگ را که حتماً ضررش برای کشورهای اسلامی است قبول نکردند تشکر شود که البته در این خصوص پیش از این با رئیس پارلمان این کشور صحبت کرده بودم.
لاریجانی گفت: بنابراین وقتی چنین وضعیتی در منطقه حاکم است احتیاج دارد که ملت ایران نیز با بصیرت به شرایط منطقه توجه کند و همدل باشد چرا که این بحران ها؛ بحران هایی  است که بر امنیت همه کشورها تأثیر می گذارد.
کد N786950