انتقاد دیپلمات سابق آمریکا از سیاست واشنگتن در برابر قبال کره‌شمالی

سفیر سابق آمریکا در کره‌جنوبی گفت، زمانی پیشنهاد داده بود تا از رهبر کره شمالی برای سفری جهت آشنایی به آمریکا دعوت شود اما این پیشنهاد در همان ابتدا رد شد؛ اقدامی که وی آن را یک اشتباه توصیف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "دونالد گرگ"، سفیر سابق آمریکا در کره جنوبی در گفت‌وگویی درباره کتاب خاطرات جدیدش در این باره گفت: زمانی که "جو بایدن" رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بود به او گفتم باید از "کیم جونگ اون ج"وان که در آن زمان پدرش هنوز زنده بود دعوت کنیم چرا که او خارج از کره شمالی درس خوانده انگلیسی صحبت می‌کند و دهه‌های آتی در قدرت خواهد بود.

به گفته دونالد گرگ اما این پیشنهاد با وجود نگرانی‌ها درباره نظر جمهوری خواهان کنار گذاشته شد.

وی در این باره افزود: به نظرم ما از انجام کاری که می‌توانستیم انجام دهیم، باز ماندیم. به اعتقاد من دعوت از او یک شانس بود تا به موقع دست به عمل بزنیم و تفاوت بسیار بزرگی در این مرد جوان که قرار است سال‌های زیادی در قدرت باشد ایجاد کنیم.

دونالد گرگ به شدت از سیاست آمریکا در قبال کره شمالی در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و جورج بوش انتقاد می‌کند.

وی درباره پیشنهادش مبنی بر از سرگیری مذاکرات با کره‌شمالی در دوره بوش می‌گوید: در آن دوره به من گفتند آغاز گفت‌وگوها نتیجه‌ای جز "بدرفتاری" نخواهد داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز در اطراف اوباما کسی نیست تا از شرایط کره شمالی اطلاع درست و کامل داشته باشد و بداند که هیچ حمایت سیاسی برای تغییر شرایط بد فعلی وجود ندارد.

این دیپلمات سابق آمریکا با اشاره به برداشت های غلط تحلیل‌گران در خصوص کره شمالی افزود: اکثر تحلیل‌گران و کارشناسان کره‌ای دچار این توهم هستند که کره شمالی در حال فروپاشی است.

سفیر سابق آمریکا در کره جنوبی درباره عادات رفتاری رهبر فعلی پیونگ یانگ عنوان کرد: کیم جونگ اون تمایل دارد بیش از پدرش شبیه پدربزرگش رفتار می‌کند. پس ما با فردی مواجه‌ایم که تمایل به گفت‌وگو دارد و لازم است که ما گفت‌وگو با او را آغاز کنیم.

وی در پایان با اظهار تاسف درباره سیاست‌های فعلی آمریکا در قبال پیونگ یانگ عنوان کرد: متاسفانه باید بگویم که ما شاهد هیچ تغییری نخواهیم بود.

این در حالی است که کیم جونگ اون در اولین سفر رسمی خارجی‌اش قرار است ماه آینده به مسکو سفر کند.

انتهای پیام

کد N786654