سازمان ملل: بازداشت اداری فلسطینی‌ها نقض حقوق بشر است

سیاسی

سازمان ملل اعلام کرد که اقدام اسرائیل در "بازداشت‌ اداری" بدون محاکمه و اتهام فلسطینی‌ها نقض حقوق بشر و کنوانسیون چهارم ژنو است و باید متوقف شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه هاآرتص، این اظهارنظرها از جانب سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل چند روز پس از آن مطرح شد که خالده جرار، یکی از قانونگذاران فلسطینی مدتی است بدون محاکمه توسط مقام‌های اسرائیلی بازداشت و زندانی شده‌ است.

راوینا شمداسانی، سخنگوی سازمان ملل در جریان یک کنفرانس خبری در ژنو با محکوم کردن این اقدام اسرائیل گفت: ما نگران تداوم این اقدام و افزایش استفاده از بازداشت‌های اداری توسط مقام‌های اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها هستیم. فلسطینی‌های بازداشت شده به این شکل بدون اتهام یا محاکمه و اغلب بر مبنای شواهد مخفیانه برای یک دوره شش ماهه بازداشت می‌شوند.

خالده جرار یکی از اعضای پارلمان فلسطین و عضو جبهه خلق برای آزادی فلسطین روز دوشنبه دستگیر شد و همچنان در بازداشت اداری به سر می‌برد. جرار یکی از هزاران فلسطینی‌ است که تاکنون توسط اسرائیل به این شکل بازداشت شده است.

سخنگوی سازمان ملل ادامه داد: از فوریه سال جاری میلادی 424 فلسطینی به شیوه بازداشت اداری دستگیر شده‌اند که دو برابر بیشتر از سال گذشته میلادی محسوب می‌شود. ما بار دیگر از دولت و مقام‌های اسرائیلی می‌خواهیم تا به این اقدام پایان داده و بدون تاخیر تمامی بازداشتی‌های فلسطینی را آزاد کنند چون بازداشت آنها برخلاف قوانین بین‌المللی است.

سیاست بازداشت اداری که اسرائیل مکررا از آن به عنوان اهرمی برای فشار بر فلسطینی‌ها استفاده می‌کند از جانب بسیاری از قانونگذاران اسرائیلی هم مورد انتقاد قرار گرفته است. آنها نیز بازداشت‌های اداری از جانب مقام‌های اسرائیلی را استبدادی و اقدام خودکامه می‌دانند.

یکی از اعضای عرب پارلمان رژیم صهیونیستی در این باره به هاآرتص گفت: اسرائیل به خاطر این اقدام خلاف دموکراسی باید از خود شرمسار باشد.

انتهای پیام

کد N786579