برکناری یک فرمانده نیروی هوایی آمریکا به دلیل اظهاراتش

یکی از ژنرال‌های نیروی هوایی آمریکا به افسران هشدار داده بود که در صورت تعریف و تمجید از هواپیمای A-10 برای قانونگذاران، مرتکب «خیانت» می‌شوند؛ سخنانی که به بهای توبیخ و اخراج وی تمام شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیروی هوایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، ژنرال "جیمز پُست" از سمت خود به عنوان معاون فرماندهی رزمی نیروی هوایی خلع شده و نامه توبیخ دریافت کرده است.

سخنان این ژنرال دو ستاره ژانویه امسال در جمع گروهی از نیروهای هوایی در پایگاه نلیس در نوادا مطرح شد که جنجال به پا کرد. محور سخنان وی درباره طرحی بود که قرار بود طبق آن هواپیما A-10 از رده خارج شود.

وی در جمع نیروها گفته بود: هر فردی که درباره توانایی‌های A-10 به کنگره اطلاعات بدهد، مرتکب «خیانت» می‌شود.

تصمیم به برکناری وی از سوی ژنرال هربرت کارلیسله، رئیس فرماندهی رزمی نیروی هوایی آمریکا اتخاذ شد.

طبق گزارش ناظر ویژه نیروی هوایی، هدف از انتخاب لغات ژنرال پست این بوده است که مانع ارتباط قانونی برخی از اعضا با کنگره شود که این امر نقض قانون آمریکا و رهنمودهای پنتاگون است.

قانونگذاران آمریکایی که برای نگه داشتن «گراز آفریقایی» A-10 فرسوده در آسمان تلاش می‌کنند، به شدت به سخنان ژنرال پُست واکنش نشان داده‌اند.

مک ثورن بری، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکایی از تصمیم برای برکناری ژنرال پُست حمایت کرده است.

وی گفت: اعضای کنگره باید بتوانند حقایق سانسور نشده و عقاید را از اعضای نیروها دریافت کنند و بدین ترتیب وظایف خود را طبق قانون اساسی انجام دهیم.

جمهوری‌خواهان نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند: تلاش‌ها برای جلوگیری و یا محدود کردن ارتباط غیرقانونی است و نمی‌توان اجازه چنین کاری را صادر کرد.

نیروی هوایی آمریکا مرتبا تلاش می‌کند تا ناوگان هواپیماهای تهاجمی A-10 متشکل از حدود 300 هواپیما را از رده خارج کند اما برای جایگزین کردن آنها با مشکل مواجه است خصوصاً آنکه می‌خواهد هواپیمای جنگنده پیچیده‌ای نظیر جت‌های اف35 را جایگزین A-10 کنند.

انتهای پیام

کد N786511