درگیری پلیس هند با کشمیری‌های معترض به شهرک‌سازی‌های "به سبک اسرائیل"

پلیس هند از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن صدها تن از کشمیری‌هایی که علیه برنامه دولت هندوستان در ایجاد شهرک‌هایی برای صدها هزار هندوی کشمیری اعتراض کرده بودند، استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در جریان این درگیری، یک عکاس و یک پلیس دچار جراحت شدند. این درگیری میان معترضانی بود که شعارهای حامی استقلال سر می‌دادند و پلیس هم با استفاده از گاز اشک‌آور آنها را متفرق کرد.

دولت دهلی‌نو قصد دارد تا شهرک‌هایی را برای صدها هزار هندوی کشمیری ایجاد کند که در جریان اقدامات شبه‌نظامیان در 1989 از کشمیر فرار کردند. در حالی که نیروهای پلیس هند، معترضان کشمیری را متفرق می‌کردند، ده‌ها جوان تجمع کرده و به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند.

درگیری‌ها در دو منطقه دیگر در سرینگر کشمیر نیز به وقوع پیوست. معترضان با برنامه دولت دهلی‌نو در ساخت شهرک‌هایی در منطقه برای 200 هزار هندو مخالف هستند.

کشمیر میان هندوستان و پاکستان تقسیم شده و ساکنان بخش هندی در کشمیر به شدت به دنبال استقلال یا پیوستن به پاکستان هستند.

رهبران جدایی‌طلب در کشمیر این اقدام دولت هندوستان را توطئه‌ای برای ایجاد شهرک‌هایی در خطوط مرزی می‌دانند و خواستار تعطیلی منطقه در روز شنبه شدند.

مهد یاسین مالک، رئیس حامی استقلال جبهه آزادی جامو و کشمیر این شهرک‌سازی از جانب دولت هندوستان را با شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری شبیه دانست و گفت: چنین اقداماتی تنها باعث انزجار و تنفر میان هندوها و مسلمانان می‌شود. ما به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهیم تا کشمیر را به فلسطین دیگر بدل کند. هندوها همانند ما مسلمانان مالک این زمین هستند و ما آنها را در جامعه خود و در کنار خودمان می‌پذیریم.

مالک به همراه ده‌ها فعال دیگر در جریان رهبری این تظاهرات اعتراضی بازداشت شد اما این افراد اواخر روز جمعه آزاد شدند.

مفتی مهد سید، یکی از مقام‌های ارشد در کشمیر نیز اعلام کرد که هندوها باید در همان اماکنی که پیش از فرار از کشمیر، زندگی می‌کردند ساکن شوند. نباید شهرک‌های خوشه‌ای به روش اسرائیل در کشمیر ایجاد شود.

انتهای پیام

کد N786327