در میان اعتراض هند؛

متهم انفجارهای بمبئی آزاد شد

پاکستان یکی از مظنونان اصلی بمب‌گذارهای سال ۲۰۰۸ در بمبئی را به قید وثیقه آزاد کرد. زکی‌الرحمان لخوی، از رهبران لشکر طیبه پس از خروج از زندان "در یک مکان امن" به سر می‌برد. آزادی او انتقاد شدید هند را برانگیخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) زکی‌الرحمان لخوی که از او به عنوان متهم اصلی رشته بمب‌گذاری‌های تروریستی هند نام برده می‌شود، پنجشنبه شب زندان را ترک کرد.

یکی از اعضای بلندپایه جماعت‌الدعوه، یکی از شاخه‌های سازمان ممنوع شده "لشکر طیبه"، روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه آزادی او را تأیید کرد. او تصریح کرد که زکی‌الرحمان لخوی در "یک مکان امن" به سر می‌برد.

پرونده لخوی از چهار ماه پیش خبرساز شد. حکم بازداشت او در این مدت چند بار لغو شد، اما او هر بار پس از آزادی بار دیگر دستگیر و روانه زندان شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادگاه‌عالی لاهور پنج‌شنبه شب حکم آزادی موقت زکی‌الرحمان لخوی را در ازای پرداخت دو میلیون روپیه (حدود ۶۵۰ هزار تومان) وثیقه صادر کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، روز جمعه پس از تأیید این خبر، دولت هند آزادی زکی‌الرحمان لخوی را به شدت محکوم کرد. یک سخنگوی وزارت کشور هند در دهلی‌نو، این اقدام پاکستان را "توهین" به قربانیان حملات نوامبر سال ۲۰۰۸ در بمبئی خواند.

انتقاد هند از عدم رسیدگی به پرونده متهمان در پاکستان

رشته انفجارهای سال ۲۰۰۸ در بمبئی بر روابط هند و پاکستان سایه افکنده است. هند پاکستان را متهم می‌کند که در مورد مظنونان اصلی این حملات سخت‌گیری نمی‌کند.

در این حملات افرادی که از اعضای سازمان تروریستی "لشکر طیبه" بودند، با اشغال دو هتل، یک کافه، یک بیمارستان، یک ایستگاه قطار و یک مرکز یهودیان به سوی مردم تیراندازی کردند و ۱۶۶ تن را به کام مرگ کشاندند.

زکی‌الرحمان لخوی از رهبران این سازمان، سال ۲۰۰۸ در پاکستان بازداشت شد، اما رسیدگی به پرونده او تاکنون پیشرفت چندانی نداشته است.

در پاکستان برای هفت تن از اعضای "لشگر طیبه" پرونده قضایی تشکیل شده است. مقامات هند اما پاکستان را متهم می‌کنند که این مظنونان را نه به هند تحویل می‌دهد و نه مجازات درخوری برای آن‌ها تعیین می‌کند.

روابط هند و پاکستان که از سال‌ها پیش به دلیل مناقشه کشمیر پرتنش بوده، از سال ۲۰۰۸ تیره‌تر شده است.

انتهای پیام

کد N786298