بر خلاف تاکید مقامات ایرانی بر لغو کامل تحریم‌ها

یک مقام کاخ سفید: لغو تحریم‌ها به صورت مرحله‌ای خواهد بود

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,آمريكا,تحريم,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

کاخ سفید اعلام کرد: ایران نمی‌تواند حقایق تفاهم هسته‌ای حاصل شده را تغییر دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری هیل، بن رودز معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه، گفت: واضح است که ایرانی‌ها می‌خواهند بر بخش‌های خاصی از تفاهم حاصل شده تأکید کنند و آن را به مردمشان ارائه دهند.

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: ایرانی‌ها نیز در داخل منتقدانی دارند که نسبت به این تفاهم بدبین هستند.

رودز تأکید کرد که ایرانی‌ها نمی‌توانند حقایق تفاهم هسته‌ای حاصل شده را تغییر دهند و اگر نتوانند مفاد این تفاهم را بپذیرند هیچ توافقی حاصل نخواهد شد.

به گزارش هیل ایران و گروه 1+5 توانستند در 2 آوریل به یک چارچوب سیاسی دست پیدا کنند که به گفته آنها اساس نگارش توافق هسته‌ای نهایی محسوب می‌شود.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف پس از دستیابی به این تفاهم یک بیانیه مشترک را در لوزان سوئیس قرائت کردند که در آن به طور کلی به پارامترهای کلیدی توافق نهایی اشاره شده بود.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز ساعاتی پس از انتشار این بیانیه یک سند که فکت شیت خوانده می‌شود را منتشر و در ‌آن به جزئیات بیشتری از تفاهم حاصل شده میان ایران و قدرت‌های جهانی پرداخته بود.

گفته می‌شود میان آنچه آمریکا به عنوان پارامترهای کلیدی توافق هسته‌ای نهایی ارائه داده و آنچه در سوئیس قرائت شده است تفاوت‌هایی وجود دارد اما مقامات آمریکایی تأکید دارند که دو طرف تنها بر بخش‌های مختلفی از این تفاهم متمرکز شده و روایت‌های خود را ارائه داده‌اند.

رهبری ایران روز پنج‌شنبه در واکنش به فکت شیت منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا، این کشور را به دروغگویی متهم کرد و گفت که آمریکا به ویژه در بخش‌های مربوط به لغو تحریم‌ها و نظارت بر تأسیسات هسته‌ای ایران نظر خود را ارائه داده است.

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید پس از انتشار بیانات مقام معظم رهبری تصریح کرد: آمریکا تأکید دارد که لغو تحریم‌ها به صورت مرحله‌ای خواهد بود و شورای امنیت سازمان ملل نیز قصد دارد با تصویب یک قطعنامه جدید تحریم‌های پیشین سازمان ملل را لغو و تدابیری در آن تعیین کند که امکان بازگرداندن تحریم‌ها در صورت عدم پایبندی ایران به توافق را فراهم می‌کند.

رودز یادآور شد: اگر ایران این شرایط را قبول نکند هیچ توافقی حاصل نخواهد شد.

وی ادامه داد: اگر این جزئیات همانی نباشد که در این تفاهم ذکر شده است ما به توافق نهایی دست پیدا نخواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، تاکید این مقام آمریکایی بر لغو مرحله‌ای تحریم‌ها در حالی است که مقامات کشورمان بر لغو کامل تحریم‌ها در روز اول اجرای توافق تاکید دارند.

انتهای پیام

کد N786205