دیدار و گفت‌وگوی کوتاه اوباما و رائول کاسترو در حاشیه نشست پاناما

اوباما

رئیس‌جمهوری آمریکا و همتای کوبایی‌اش در نشستی که در پاناما برگزار شد، دستان یکدیگر را به گرمی فشردند؛ اقدامی نمادین میان این دو رئیس‌جمهور که در اصل برای احیای روابط میان این دو دشمن دوران جنگ سرد محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، تصاویر مخابره شده از نشست پاناما نشان می‌دهد که "باراک اوباما"، رئیس جمهوری آمریکا و "رائول کاسترو"، همتای کوبایی‌اش هر دو در لباس مشکی رنگ رسمی با یکدیگر دست داده و در جریان مراسم افتتاحیه این نشست با گروه کوچکی از رهبران به گفت‌وگو پرداختند.

کاخ سفید نیز تایید کرد که این دو مقام ارشد آمریکا و کوبا با یکدیگر دست داده و به صورت مختصر با یکدیگر به گفت‌وگو پرداختند.

یکی از مقام‌های کاخ سفید گفت یک گفتگوی غیررسمی کوتاه میان دو رئیس جمهور آمریکا و کوبا انجام شد. البته هنوز مکالمه‌ای طولانی میان این دو صورت نگرفته است.

انتظار می‌رود که اوباما و کاسترو بار دیگر امروز (شنبه) با یکدیگر ملاقات کرده و درباره اقداماتی با هدف احیای کامل روابط دیپلماتیک و تقویت روابط تجاری و مسافرت میان دو کشور به گفت‌وگو بپردازند.

اوباما اوایل روز گذشته درباره احیای روابط میان هاوانا و واشنگتن گفت: ما به دنبال عادی سازی روابط بین دو کشور هستیم و البته اختلافاتی با یکدیگر بر سر بسیاری از مسائل داریم.

وی ادامه داد: روزهای مداخله ما در آمریکای جنوبی به پایان رسیده و آن روزها پایان یافته است.

نشست رهبران قاره آمریکا در پاناما در حالی برگزار شده است که ونزوئلا از سوی آمریکا به شدت به خاطر اقدامات دولت این کشور با انتقادهایی مواجه شده است اما واشنگتن به دنبال کاهش این تنش‌هاست. این در حالی است که گزارش شده است یکی از مقام‌های ارشد واشنگتن با نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در کاراکاس دیدار کرده است.

انتهای پیام

کد N786050