بیانیه عفو بین الملل علیه جدائی طلبان اوکراین

سیاسی

سازمان عفو بین‌الملل در یک بیانیه ای خواهان رسیدگی فوری و مستقل به مواردی از نقض شدید حقوق بشر از سوی جدایی‌طلبان حاضر در شرق اوکراین شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، در این بیانیه آمده است که شورشیان جدایی‌طلب سربازان اوکرایینی را، که اسیر کرده بودند، اعدام کرده‌اند. در این رابطه عفو بین‌الملل به‌ویژه به مرگ سربازی به نام ایگور برانوویسکی اشاره کرده است

برانوویسکی در فرودگاه دونتسک به چنگ شورشیان افتاده بود. سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که او شکنجه شده و سپس یکی از جدایی‌طلبان از فاصله نزدیک او را با شلیک گلوله از پای درآورده است.

جدایی‌طلبان این اتهام را رد کرده‌اند، اما ویدیویی در یوتیوب نشان می‌دهد که این سرباز چگونه به دست شورشیان طرفدار روسیه به قتل رسیده است.

جنازه این سرباز اوایل آوریل امسال به خانواده او تحویل داده و هفته گذشته دفن شد. در حال حاضر نیروهای امنیتی اوکراین در حال پی‌گیری این قتل هستند. سازمان عفو بین‌الملل از تصاویر مربوط به دست‌کم سه مورد اعدام دیگر نیز خبر داده است.

سازمان عفو بین‌الملل به گزارش هفته‌نامه کویو پست در تاریخ ششم آوریل استناده کرده که در آن به مکالمه تلفنی یکی از فرماندهان شورشیان استناد شده است. او که نام مستعار «موتورولا» را بر خود گذاشته، در تماس تلفنی از اعدام ۱۵ نفر از سربازان اسیر شده خبر داده است.

داریا موروتسوا که در شهر دونتسک در رابطه با مسایل حقوق بشر فعالیت می‌کند در مقابل این اتهامات گفته است: «من این شایعات را رد می‌کنم. در جمهوری خلق هیچ اسیر جنگی اعدام نشده و اقدامات مشابهی نیز رخ نداده است.» عفو‌بین‌الملل خواستار ارزیابی مدارک از سوی نهادهای معتبر شده است.

شورشیان جدایی‌طلب  و نیروهای ارتش اوکراین متقابلا یکدیگر را متهم به سوءرفتار با اسرای جنگی می‌کنند. براساس توافق صلحی که در ماه فوریه سال جاری میان طرفین درگیر امضا شد، قرار بود همه اسرا در اوایل ماه مارس مبادله شوند.

در این زمینه هنوز پیشرفت محسوسی به دست نیامده است. تخمین زده می‌شود که در یک سال گذشته صدها سرباز در درگیر‌های شرق اوکراین به اسارت درآمده باشند.