معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل:

اجرای «معاهده منع گسترش سلاح‌ هسته ای» هیچ پیشرفتی نداشته است

سیاسی

غلامحسین دهقانی گفت: اگر NPT بخواهد پایدار بماند، کشورهای هسته‌ای باید نسبت به امحاء زرادخانه هسته‌ای خود به نحو قابل راستی آزمایی اقدامات مستمری را اتخاذ کنند تا اعتماد نسبت به این معاهده احیا شود.

به گزارش خبرگزاری مهر ، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در اجلاس کمیسیون خلع سلاح این سازمان طی سخنانی گفت: هیچ پیشرفتی در اجرای تعهدات خلع سلاح هسته‌ای که طبق ماده ۶ معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) توافق شده، وجود ندارد زیرا کشورهای هسته‌ای در انجام تعهدات خود خلف وعده کرده و این وضعیت ان‌پی‌تی را با بحران اعتماد مواجه ساخته است.

معاون نماینده دائم ایران گفت: اگر ان‌پی‌تی بخواهد پایدار بماند، کشورهای هسته‌ای باید نسبت به امحاء زرادخانه هسته‌ای خود به نحو قابل راستی آزمایی اقدامات فوری و مستمری را اتخاذ کنند تا اعتماد نسبت به این معاهده احیاء شود.

دهقانی با اشاره به برنامه نوسازی تسلیحات هسته‌ای در کشورهای هسته‌ای گفت: کشورهای هسته‌ای به جای برنامه‌ریزی برای اجرای تعهدات خلع سلاح هسته‌ای، بودجه‌های هنگفت به منظور نوسازی زرادخانه هسته‌ای خود اختصاص داده‌اند که نشانگر عزم این کشورها برای تضمین تملک دائمی بر این گونه تسلیحات است.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای هسته‌ای دائما بر آن اصرار می‌ورزند که برای تحقق خلع سلاح هسته‌ای باید یک رویکرد گام به گام و تدریجی اتخاذ کرد و در عین حال از ارائه هر گونه زمانبندی مشخص برای امحاء تسلیحات هسته‌ای خود امتناع می‌ورزند. بنابراین رویکرد کشورهای هسته‌ای نتیجه‌ای به بار نیاورده و شکست خورده است و شاهدیم که همچنان ده‌ها هزار سلاح هسته‌ای وجود دارد.

سفیر کشورمان تاکید کرد: همان شیوه‌ای که جامعه بین‌المللی در مورد منع و امحاء سلاح‌های شیمیایی و میکروبی در پیش گرفت باید برای منع و امحاء کامل سلاح‌های هسته‌ای به کار بسته شود.

دهقانی گفت: باید مذاکرات چندجانبه با مشارکت همه کشورهای هسته‌ای و غیرهسته‌ای در مورد انعقاد یک کنوانسیون جامع، الزام‌آور و قابل راستی آزمایی در مورد امحاء کامل سلاح‌های هسته‌ای آغاز شود و در چنین کنوانسیونی باید زمانبندی مشخصی برای امحاء کامل سلاح‌های هسته‌ای تعیین شود.

دهقانی همچنین در مورد تسلیحات هسته‌ای رژیم صهیونیستی و پیامدهای آن بر منطقه خاورمیانه گفت: ماهیت و سیاست‌های خطرناک و خشن این رژیم بر همگان آشکار است. تجاوز، اشغال، ارتکاب جنایات جنگی و نسل کشی جزو ویژگی‌های لاینفک رژیمی است که مسلح به سلاح هسته‌ای است. وجود سلاح‌های هسته‌ای در دستان رژیم صهیونیستی همه تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی را به شکست کشانده است و برای امنیت و ثبات اعضای ان‌پی‌تی در منطقه خاورمیانه تهدید جدی است.

نماینده ایران گفت: امتناع رژیم صهیونیستی در پیوستن به ان‌پی‌تی و رها ساختن سلاح‌های هسته‌ای نه تنها خطر اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه خاورمیانه را افزایش داده است بلکه باعث نپیوستن برخی کشورهای دیگر به معاهدات بین‌المللی حاکم بر سلاح‌های کشتار جمعی شده است.

وی همچنین گفت: چشم انداز ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای زمانی می‌تواند تقویت شود که برخی کشورهای هسته‌ای سیاست معافیت اسرائیل از ان‌پی‌تی را کنار نگذارند.

دهقانی در پایان تاکید کرد که ایجاد یک منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی همواره یک هدف و اولویت مهم برای جمهوری اسلامی ایران است.  

شایان ذکر است که پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ۴۰ سال پیش بر مبنای توافق بین کشورهای هسته‌ای و غیر هسته‌ای بنیان گذارده شده که طبق آن کشورهای غیر هسته‌ای دنبال سلاح هسته‌ای نروند و کشورهای هسته‌ای نیز سلاح‌های هسته‌ای خود را امحاء کنند. کشورهای غیر هسته‌ای سهم خود را اجرا کرده‌اند.