نخست‌وزیر ایتالیا: عدم دستیابی به توافق در لیبی بر امنیت اروپا تاثیر می‌گذارد

نخست‌وزیر ایتالیا نسبت به سرانجام شکست اروپا در میانجیگری برای حصول توافقی در بحران لیبی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، "متئو رنتزی"، نخست‌وزیر ایتالیا با هشدار نسبت به شکست اروپا در میانجیگری برای دستیابی به توافق در بحران لیبی اعلام کرد که این امر باعث می‌شود که تهدید امنیتی به اروپا برسد.

رنتزی گفت: این مساله فقط مربوط به کشورهای هم‌مرز با لیبی نمی‌شود. ما نیازمند همکاری در سطح سازمان ملل و تلاش برای تشکیل دولت وحدت ملی در لیبی هستیم که بیشترین تعداد ممکن از گروه‌ها در آن حضور داشته باشند.

وی افزود: افزایش خشونت‌ها در لیبی در سال میلادی گذشته باعث شد که رکوردی در تعداد مهاجران به ایتالیا شکسته شود و تعداد آنها به 160 هزار تن برسد.

از سوی دیگر "حسن الصغیر"، قائم‌مقام وزیر خارجه لیبی اعلام کرد که بازداشت "حبیب جارالله"، یکی از مقامات کنسولگری سودان در شهر بنغازی به این دلیل صورت گرفت که او گشت‌زنی‌های مشکوک و غیرقانونی در بسیاری از مناطق در شرق لیبی داشت که آخرین آنها اقدام غیرقانونی او در بازدید از یک زندان نظامی مهم بود که این اقدام بدون کسب اجازه از وزارت خارجه لیبی صورت گرفت. این امر با قوانین بین‌المللی همخوانی ندارد.

پیشتر وزارت خارجه سودان سفیر لیبی در سودان را فرا خواند و اعتراض شدید خود را نسبت به بازداشت سرکنسول سودان در بنغازی از سوی نیروهای پلیس لیبی ابراز کرد.

وزارت خارجه سودان بازداشت سرکنسولگر این کشور در بنغازی را نقض قوانین بین‌المللی خواند و اعلام کرد که در این اقدام روابط دو جانبه برجسته‌ای میان سودان و لیبی در نظر گرفته نشده است.

در همین حال یک منبع نزدیک به خلیفه حفتر فرمانده کل «ارتش ملی لیبی» شایعه‌های نادرست در مورد کشته شدن حفتر در عملیاتی تروریستی را تکذیب کرد.

این منبع با بیان اینکه این شایعه‌ها به هیچ وجه صحت ندارد، عنوان داشت که او بر اجرای طرح نیروها جهت حمله به شهر بنغازی نظارت دارد.

پیشتر شبه‌نظامیان فجر لیبی اعلام کردند که خلیفه حفتر در عملیاتی آسیب دید و شدت جراحت‌ها به حدی بود که او جان خود را از دست داد.

انتهای پیام

کد N785593