راسکی: در سه ماه آینده گفت‌و‌گوهای دشواری خواهیم داشت

سیاسی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به دستیابی ایران به چارچوب سیاسی در مذاکرات هسته‌ای گفت: در سه ماه آینده تا پایان ماه ژوئن گفت‌و‌گوهای دشواری خواهیم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به دستیابی ایران به چارچوب سیاسی در مذاکرات هسته‌ای گفت: در سه ماه آینده تا پایان ماه ژوئن گفت‌و‌گوهای دشواری خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ‌به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا، جف راسکی، سخنگوی این وزارتخانه در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر مقام معظم رهبری نسبت به توافق هسته‌ای در مورد جزییات این توافق گفت:‌ بدون شک ما در عموم مذاکره نمی‌کنیم. در هفته گذشته درباره پارامترهای چارچوب توافق مذاکرات بسیاری انجام شد. به طور حتم ما به جزییات آن خواهیم پرداخت اما این مذاکرات در صحن عمومی برگزار نخواهد شد. جزییات بسیاری باقی مانده است که باید درباره آن‌ها گفت‌و‌گو شود. بر همین اساس یک روندی وجود دارد که ما تا پایان ماه ژوئن آن را ادامه می‌دهیم تا بتوانیم با شرکای خود درباره جزییات گفت‌و‌گو کنیم.

او در پاسخ به سوالی درباره مواضع آمریکا نسبت به سخنرانی اخیر رهبر انقلاب ایران گفت: من نمی‌خواهم درباره این سخنرانی اظهارنظر کنم.

راسکی در پاسخ به سوالی درباره پارامترهای تعیین شده در تفاهم توافق شده میان دو طرف گفت:‌ تحریم‌ها مرحله‌ای به تعلیق درمی‌آیند که این اقدام بر اساس راستی‌آزمایی انجام می‌شود که ایران تعهدات خود را بر اساس برنامه توافق جامع انجام می‌دهد یا نه.

وی افزود:‌ هر گونه تعلیق یا لغو تحریم‌ها تنها زمانی آغاز می‌شود که ایران بتواند گام‌های بزرگ هسته‌ای خود را بردارد که در این باره همه طرف‌های مذاکرات نیز بر این موضوع توافق کرده‌اند.

او در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره این که آیا لغو تحریم‌ها تنها زمانی اتفاق می‌افتد که ایران تعهدات هسته‌ای خود را اجرا کند با تایید این مساله درباره این که آیا تحریم‌ها به طور همه جانبه از تاریخ توافق لغو می‌شود و یا بر اساس هر گام ایران تحریم‌ها برداشته می‌شود گفت:‌ این سوال تکنیکی است که آیا می‌توان همه گام‌ها و تعهدات هسته‌ای را ایران به طور همزمان بردارد. من در مقامی نیستم که نسبت به این سوال پاسخ دهم.

راسکی ادامه داد: اکنون ما یک چارچوب سیاسی برای دستیابی به توافق داریم اما در طول دو تا سه ماه آینده ما مذاکرات بسیار سخت و دشواری در جهت دستیابی به برنامه توافق جامع پیشرو داریم. از این پس این چارچوب سیاسی می‌تواند ما را برای ادامه راه هدایت کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ سوال خبرنگاری درباره تعهدات ایران گفت:‌ شفافیت و راستی‌آزمایی یکی از بخش‌های مهم توافق است. ما در مذاکرات هسته‌ای تنها بر مساله هسته‌ای تمرکز داریم و درباره آن مذاکرات می‌کنیم. البته آمریکا مواضع خود را درباره موضوعات دیگر به طور نمونه در مورد رفتار ایران در منطقه و یا بازداشت شهروندان آمریکایی بیان می‌کند. نگرانی‌های ما در این باره باقی مانده است. ما هر زمان که فرصت گفت‌و‌گو درباره موضوعاتی مانند بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران داشته باشیم وارد این مسائل می‌شویم اما همواره اعلام کرده‌ایم که در مذاکرات هسته‌ای تمرکز ما بر روی مساله هسته‌ای ایران است.

وی درباره انتشار فکت شیت‌های مختلف از سوی آمریکا و کشورهای دیگر دخیل در مذاکرات هسته‌ای گفت: در واقع فکت شیت منعکس کننده درک ما از مذاکرات هسته‌ای لوزان است.

راسکی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا با اعضای کنگره درباره مذاکرات هسته‌ای لوزان گفت: شرمن و برخی از اعضای تیم مذاکره کننده با اعضای کنگره از طریق تلفن در تماس هستند اما هنوز اطلاعات جدیدی در این باره وجود ندارد. هم‌چنین جان کری، وزیر امور خارجه گفت‌و‌گوهایی با نمایندگان کنگره داشته است.

انتهای پیام

کد N785582