با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری

جوکار: بیانات رهبری پشتوانه خوبی برای مذاکره‌کنندگان است

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات هسته‌اي

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیانات مقام معظم رهبری در مورد مذاکرات هسته‌ای اخیر را پشتوانه خوب و مسیر مهندسی شده‌ای برای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان عنوان و تاکید کرد که اگر بر اساس همین خطوط حرکت شود موفقیت‌های خوبی به دست خواهد آمد.

محمدصالح جوکار در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: مطالبات و انتظارات این بود که مقام معظم رهبری موضع‌شان را نسبت به بیانیه اخیر هسته‌ای اعلام کنند و ایشان در سخنان خود به این موضوع اشاره کردند و البته صراحتا گفتند که توافقی نبوده بلکه بیانیه‌ای است که تفسیرهای مختلفی از آن شد و قرائت تیم مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی از آن تفاوت داشته است.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اعتماد به تیم مذاکره کننده هسته‌ای خاطرنشان کرد: ایشان گفتند که سرفصل‌ها و خطوط کلی را ترسیم کرده و وارد جزئیات نشده‌اند در حالی که برخی جاها گفته شده بود کلیه موارد حتی جزئیات با رهبری هماهنگ می‌شود اما ایشان گفتند که جزئیات مربوط به تیم مذاکره کننده است و در آن ورودی نکرده‌اند.

نماینده مردم یزد در مجلس یادآور شد: رهبری در سخنانشان بد عهدی طرف مقابل را مورد اشاره قرار دادند گفتند که آن‌ها تاکنون بدعهدی را در گفتار و عملشان ثابت کرده‌اند و تجربه‌های زیادی درباره آن وجود دارد از جمله اینکه هنوز بیانیه لوزان قرائت نشده وزارت خارجه آمریکا بیانیه می‌دهد و جزئیات را بیان می‌کند. آن‌ها از قبل این بیانیه را تدوین کرده بودند تا آن را به افکار عمومی دیکته کنند و این نشان بی اعتمادی به آمریکایی‌هاست یا اینکه آن‌ها قرائت خود را از بیانیه به گونه دیگری بیان کردند چرا که می‌خواهند خود را پیروز میدان نشان دهند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «مقام معظم رهبری سقف زمانی برای توافق تعیین نکرده‌اند» ادامه داد:‌ ایشان گفتند می‌تواند فراتر از زمان تعیین شده باشد اما توافق خوبی صورت بگیرد. همچنین گفتند که تحریم‌ها باید یکجا برداشته شود و اینکه در قرائت آمریکایی‌ها گفته می‌شود به صورت مرحله‌ای و گام به گام باشد برای ما قابل قبول نیست زیرا آمریکایی‌ها بدعهد هستند و ممکن است به تعهداتشان عمل نکنند.

جوکار در پایان تاکید کرد: مقام معظم رهبری مسائل کلی و چارچوب‌های کلان درباره برداشته شدن تحریم‌ها و پاسداری از حقوق مردم ایران در کلیات توافق را بیان کردند که اینها پشتوانه خوب و مسیر مهندسی شده‌ای برای تیم مذاکره کننده هسته‌ای خواهد بود.

انتهای پیام

کد N785581