گزارش مهر از تحولات یمن

قطعنامه ای در شورای امنیت/۶۰۰ کشته و بیش از ۱۰۰ هزار آواره در یمن

سیاسی

تلاش اعراب برای تصویب قطعنامه در شورای امنیت،هشدار درباره وضعیت کودکان و آمار سازمان ملل درباره کشته شدن ۶۰۰ نفر و آواره شدن بیش از صدهزار یمنی از مهمترین تحولات یمن است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه العهد، منابع دیپلماتیک اعلام کردند: اردن و کشورهای عرب خلیج فارس پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت درباره یمن و اعمال محدودیتهایی علیه عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله و انصارالله و احمد صالح فرزند عبدالله صالح آماده کرده اند.

به گفته این منابع پیش نویس این قطعنامه در جلسه امروز یا فردا طرح خواهد.

این منابع بیان کردند: هنوز مشخص نیست که روسیه چه موضعی در قبال این قطعنامه اتخاذ خواهد کرد اما روس ها اعلام کرده اند که هر محدودیتی باید علیه عبد ربه منصور هادی و طرفداران وی نیز اعمال شود.

هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز از هر واکنشی به این موضوع خودداری کرد.

هشدار صندوق بین الملی حمایت از کودکان درباره تهدید ۱ میلیون کودک در یمن

این در حالی است که صندوق بین الملل حمایت از کودکان سازمان ملل درباره تبعات سوء تغذیه حاد که ممکن است در هفته های آینده بالا برود هشدار داد و آن را تهدید کننده زندگی بیش از یک میلیون کودک در یمن دانست.

منابع وابسته به صلیب سرخ جهانی اعلام کردند: هواپیمای حامل ۱۶ طن مواد پزشکی به علت اینکه نتوانست در فرودگاه صنعا به زمین بنشیند موفق به بازگشت شد.

در همین حال دو قایق حامل دو و نیم طن دارو و تیم امدادی کمیته صلیب سرخ جهانی و سازمان پزشکان بدون مرز در عدن پهلو گرفت.

تداوم کمکهای سعودی ها به شبه نظامیان وابسته به عبد ربه منصور

در منطقه ردفان در شمال عدن منابع محلی اعلام کردند: هواپیماهای سعودی برای قبال همپیمان با عبد ربه منصور هادی تجهیزان نظامی پرتاب کردند.

هرج و مرج اوضاع به نفع القاعده

شاهدان عینی در السده در مرکز یمن بیان کردند: ما هنگامی که از خواب بیدار شدیم پرچمهای القاعده را بر بالای مراکز دولتی مشاهده کردیم.

این درحالی است که القاعده در جزیره العرب که یکی از شاخه های القاعده است از هرج و مرج ناشی از تجاوز سعودی ها به یمن نهایت استفاده را کرده و به دنبال تحکیم جای پای خود در مناطق دور افتاده در شرق یمن است.

ادامه پیشروی های نیروهای مردمی و ارتش یمن

در ادامه پیشروی های نیروهای ارتش و کمیته های مردمی آنها وارد استان شبوه که اکثریت ساکنان آن را اهل تسنن تشکیل می دهند شدند. منابع محلی از ورود نیروهای کمیته های مردمی به شهر عتق و تسلط بر مراکز دولتی و نظامی در این شهر خبر دادند.

این اولین باری است که نیروهای مردمی به شهری که قبیله العوالق در آن حضور دارند وارد می شوند. ارتش و کمیته های مردمی در حال نزدیک شدن به مراکز اقتصادی مهم در یمن یعنی تاسیسات گاز و مرکز صدور آن در بلحاف در دریای عرب در مسافت ۱۶۰ کیلومتری جنوبی شرقی یمن هستند.

۶۰۰ کشته و ۱۰۰ هزار آواره در جنگ یمن

منابع وابسته به سازمان ملل از کشته شدن ۶۰۰ و آواره شدن بیش از صد هزار نفر در درگیری های یمن خبر دادند.