نگرانی اوباما درباره اقدامات چین در دریای چین جنوبی

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد، واشنگتن نسبت به اقدامات چین در استفاده از نیروی نظامی و بزرگی این نیرو به منظور تحت فشار قرار دادن کشورها در دریای چین جنوبی نگران است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، "باراک اوباما"، رئیس‌جمهوری آمریکا که به جامائیکا سفر کرده، اظهار کرد: آنچه که نگرانی ما درباره اقدامات چین رقم می‌زند این است که این کشور در حوزه‌هایی لزوما به قوانین و هنجارهای بین‌المللی پایبند نیست و از اندازه و قدرت نظامی خود استفاده می‌کند تا کشورها را در موضع تابعیت قرار دهد.

اوباما افزود: ما فکر می‌کنیم این مناقشه می‌تواند به طور دیپلماتیک حل و فصل شود اما اینکه کشورهای فیلیپین و ویتنام به اندازه چین بزرگ نیستند، نباید به این معنی باشد که کشورها را می‌توان با فشار کنار زد.

این در حالی است که چند ساعت پیش از سخنان اوباما، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز از طرح‌های این کشور برای جزایر منطقه اسپراتلی پرده برداشته و گفت: این جزایر به منظور دفاع نظامی و همچنین تامین خدمات غیرنظامی به نفع دیگر کشورها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی در این سخنان از ایجاد جزایر مصنوعی در این منطقه دفاع کرد.

از سوی دیگر باراک اوباما درخصوص مساله حذف کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریست توسط آمریکا گفت که هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

اوباما تاکید کرد: در حال حاضر فرآیند بررسی این که چه کشورهایی را از فهرست کشورهای حامی تروریست حذف کرده و یا نگه داریم در جریان است. این بررسی در وزارت امور خارجه آمریکا تکمیل شده و گزارش آن به کاخ سفید ارجاع داده شده است. تیم تعاملی ما در حال بررسی کل این گزارش بوده و سپس توصیه‌های خود را در اختیار من قرار خواهند داد البته این اتفاق هنوز نیفتاده است و تا زمانی که من این توصیه‌ها را دریافت نکنم خبری را رسماً اعلام نخواهم کرد.

اوباما تاکید کرد: من هرگز پیش‌بینی نکرده‌ام که یک شبه و ناگهانی همه چیز تغییر کند و به یکباره کوبا به شریک دیپلماتیک ما همچون جامائیکا شود. این نیاز به گذشت زمان دارد.

با این حال رئیس‌جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد که آمریکا و کوبا در موضع حرکت به سوی بازگشایی سفارتخانه‌ها در کشورهای مربوطه هستند.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفت: یکسری اقدامات و تدابیر برای ایجاد اعتماد و گفت‌وگوی صادقانه در طول سال جاری میلادی و سال آینده انجام خواهد گرفت.

وی اذعان کرد که همچنان اختلافات چشمگیری میان دو کشور آمریکا و کوبا با توجه به نظام حاکم بر کوبا و مواضع این کشور درباره مسائل منطقه وجود دارد.

انتهای پیام

کد N785387