بازتاب سخنان امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی در رسانه های جهان

سیاسی

سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع شاعران و ذاکران اهل بیت(ع) در خصوص موضوع هسته ای و بیانیه لوزان بازتابهای گسترده ای در رسانه های بین المللی داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر،  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز به مناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) با جمعی از بانوان، شاعران و ذاکران اهل بیت علیهم السلام دیدار داشتند. در این دیدار رهبر انقلاب سخنان مهمی را در رابطه با موضوع مذاکرات هسته ای ارائه کردند که در اینجا به بازتاب آنها در برخی از رسانه های جهان می پردازیم.

روزنامه وال استریت ژورنال با اشاره به بخش هایی از سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه هنوز اتفاقی نیافتاده است و ایشان نه موافق مذاکرات هسته ای است و نه مخالف با آن مدعی شد که حضرت آیت الله خامنه ای بیشتر سعی داشت تا مخالفان داخلی را آرام کند و به آنها بگوید که ایران تمایلی برای نزدیکی به غرب ندارد. علاوه بر این، وال استریت ژورنال علیرغم اینکه لحن کلام رهبر انقلاب را بدبینانه توصیف کرد با تکیه بر این سخن ایشان که به مذاکره با آمریکا خوشبین نبودم اما از این مذاکرات با تمام وجود حمایت کردم و اکنون نیز حمایت می کنم، بر پشتیبانی مجدد وی از دولت «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران تاکید کرد.

از سوی دیگر، روزنامه بلومبرگ نیز با اشاره به عدم اعتماد مقام معظم رهبری به غرب و اینکه وی هرگز به مذاکره با آمریکا خوشبین نبوده است مدعی شد که حضرت آیت الله خامنه ای از ادامه تایید روند مذاکرات هسته ای صرف نظر کرده است.

روزنامه واشنگتن پست نیز نظری مشابه روزنامه بلومبرگ را ابراز داشته و گفت: سخنان امروز رهبر ایران حاکی از موضع سختگیرانه دولت جمهوری اسلامی ایران در روند مذاکرات نهایی است که قرار است در تاریخ ۳۰ ژوئن انجام شود.

رادیو آزادی اروپا هم از احتیاط رهبر معظم ایران نسبت به مذاکرات هسته ای سخن گفته و اینکه ارائه «فکت شیت» طرف آمریکایی که مغایر با دیدگاه طرف ایرانی است از مقاصد شیطانی آمریکا حکایت دارد.

سایت پولیتیکو نیز تمرکز خود را بر روی این بخش از سخنان مقام معظم رهبری قرار داد که «همه مشکل بعد از این است که باید درباره جزئیات بحث و گفتگو شود زیرا طرف مقابل ممکن است در دوره ی بحث درباره جزئیات، کشور و ملت و مذاکره کنندگان را در حصار قرار دهند.»  

خبرگزرای ان. بی. سی هم تیتری را برای پوشش خبر سخنان مقام معظم رهبری انتخاب کرد که بر تاکیید وی به عدم قطعیت تفاهم لوزان اشاره می کند.