با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری؛

آصفری: تیم مذاکره‌کننده نظرات منتقدان را هم بشنوند

رهبري,مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: توقع ما از وزارت امور خارجه این است که فکت‌شیت ایرانی را منتشر کرده و چیزی را از ملت ایران مخفی نکند.

محمدحسن آصفری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به بیانات اخیر رهبر انقلاب اسلامی اظهار کرد: بیانات مقام معظم رهبری باید باعث یک نقشه راه برای تیم مذاکره‌کننده باشد و تیم مذاکره‌کننده نیز باید همان‌طور که مقام معظم رهبری بارها اشاره کردند در توافق نهایی صبر و حوصله به خرج دهند و با درایت پیش بروند.

وی ادامه داد: تیم مذاکره‌کننده باید انتقادات منتقدین را بشنوند و نظرات‌شان را بررسی کنند. همچنین آن‌ها باید در توافق مراقب باشند که طرف مقابل بهانه‌جویی نکند و نتواند مطالب را به نفع خودشان تفسیر کنند.

وی با بیان این‌که «تیم مذاکره‌کننده ایران باید مقابل چانه‌زنی طرف مقابل بایستد»، گفت: تیم مذاکره‌کننده باید به گونه‌ای عمل کند که این توافق یک توافق عزت‌مند باشد و عزت ملت ایران حفظ شود. همچنین حقوق هسته‌ای ایران نیز به رسمیت شناخته شود.

وی تاکید کرد: این توافق باید لغو همه تحریم‌ها را به دنبال داشته باشد و سبب شود که جلوی سوءاستفاده غربی‌ها گرفته شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: فرمایشات مقام معظم رهبری نشان داد که در کشور ما هیچ کس مخالف توافق هسته‌ای نیست بلکه همه ملت ایران و همه جریانات موافق این توافق هستند اما توافقی که عزتمندانه باشد و توافقی باشد که حقوق هسته‌ای ما را به رسمیت بشناسد. این توافق باید لغو همه تحریم‌ها را به دنبال داشته باشد.

وی اظهار کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری باید به عنوان فصل‌الخطاب برای همه جریانات، احزاب، گروه‌ها، دولت، مجلس و تیم مذاکره‌کننده باشد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر صرفا یک بیانیه‌ای صادر شده است و هیچ توافقی صورت نگرفته است؛ لذا باید صبر کرد تا توافق نهایی صورت گیرد، بنابراین توقع ما از وزارت امور خارجه این است که فکت‌شیت ایرانی را منتشر کند و چیزی را از ملت ایران مخفی نکند. همچنین آن چیزی که در بیانیه به صورت واقعی مطرح است را در اختیار مردم بگذارند؛ زیرا ملت ایران صاحبان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی هستند و باید نسبت به هرگونه بیانیه و توافقی که بین ما و 1+5 شکل می‌گیرد قرار گیرند؛ بنابراین نباید موضوعی از آن‌ها محرمانه و پوشیده باشد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیشنهاد داد: بهتر است نخبگان و مجلس شورای اسلامی پیش‌نویس توافق را قبل از این‌که اقدامی صورت گیرد رویت کنند تا آن‌ها در جریان این پیش‌نویس قرار گیرند که ان‌شاءالله توافقی صورت گیرد که به نفع همه ملت ایران باشد.

انتهای پیام

کد N785181