اعلام حمایت کوبا از ونزوئلا

دولت کوبا در آستانه نشست سران کشورهای آمریکا و دیدار روسای جمهور دو کشور با انتقاد از سیاست‌های واشنگتن در قبال کاراکاس، اعلام کرد، هاوانا در کنار ونزوئلا خواهد ماند حتی اگر در پی بهبود روابط خود با آمریکا باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، میگوئل دیاز کانل، معاون رئیس جمهور کوبا از تصمیم ماه گذشته واشنگتن در قبال ونزوئلا و اعمال تحریم‌ علیه هفت تن از مقامات این کشور انتقاد کرد. واشنگتن ماه گذشته در تصمیمی ونزوئلا را تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا خواند و تحریم‌هایی علیه آن اعمال کرد.

دیاز کانل در اظهاراتی درباره روابط آمریکا و کوبا و تاثیر آن بر روابط کوبا و ونزوئلا گفت: هیچ کس نمی‌تواند فکر کند که در روند از سرگیری روابط بین کوبا و آمریکا حمایت هاوانا از ونزوئلا تغییری پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: اگر آنها به ونزوئلا حمله کنند یعنی به کوبا حمله کرده‌اند و کوبا همیشه و در هر شرایطی طرف ونزوئلا خواهد بود.

در دوره هوگوچاوز، رهبر فقید ونزوئلا، این کشور به نزدیک‌ترین متحد کوبا و حامی آن تبدیل شد.

در حال حاضر پیش از نشست سران کشورهای آمریکایی دولت آمریکا تلاش دارد تا رهبران کشورهای آمریکای لاتین را قانع کند که اعلام ونزوئلا به عنوان یک تهدید علیه امنیت ملی آمریکا پیش نیاز لازم برای اعمال تحریم‌ها بوده نه نشانه‌ای از ستیزه جویی آمریکا.

انتهای پیا

کد N785065