اردوغان: جهان اسلام با خطر تفرقه مواجه است

رئیس‌جمهوری ترکیه هشدار داد جهان اسلام با تهدید تفرقه و تنش‌های قومی مواجه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از پایان سفر یک روزه خود به تهران در یک کنفرانس مطبوعاتی در آنکارا گفت: در حال حاضر موضوع اصلی برای ما اسلام است نه شیعه و سنی.

وی خاطرنشان کرد: شما ممکن است نگاهی قومی داشته باشید اما اگر بخواهید نگاه خود را بر نگاه دیگران تحمیل کنید باعث می‌شوید که جهان اسلام دچار تفرقه شود.

رئیس جمهوری ترکیه گفت که در شرایط کنونی جهان اسلام با خطر تفرقه مواجه است و باید گام‌هایی در راستای جلوگیری از تلاش‌ها برای تفرقه افکنی برداشته شود.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین گفت که نهادها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان همکاری‌های اسلامی باید چنانچه صداقت دارند در این راستا اقدام مناسب را به عمل آورند.

اردوغان گفت: اما در صورتی که برخی جناح‌ها به گونه‌ای عمل کنند که بخواهند بازار فروش تسلیحات را داغ‌تر کنند حل مشکل تفرقه افکنی در جهان اسلام غیرممکن خواهد بود. به نظر می‌رسد افرادی در صدد آن هستند که بازار فروش اسلحه توسعه یابد و ما امیدواریم که بتوانیم مانع این امر شویم.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: پیش از این نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با ما دیدار کرد و در این دیدار راجع به این مسائل گفت‌وگو شد من در نظر دارم سفرهایی به اندونزی و مالزی داشته باشم تا عقاید خود را در این زمینه با آنها همرسانی کنم. سپس در این زمینه سفری به عربستان خواهم داشت.

اردوغان همچنین گفت که این موضوع در سفرش به تهران و ملاقات‌های وی با رئیس جمهوری کشورمان و رهبر معظم انقلاب مورد توجه قرار گرفته است.

اردوغان همچنین گفت که در جریان دیدارش با مقام‌های ایرانی راجع به اوضاع یمن نیز رایزنی‌هایی داشته است.

رئیس جمهوری ترکیه اظهار کرد: کشورهایی که نقشی فعال در منطقه دارند، مشخص هستند که شامل ترکیه، عربستان و ایران می‌شود. نکته اول اینکه گروه‌های مختلف یمنی باید گرد هم آیند و به دنبال راهکاری برای حل مشکل باشند.عربستان ترکیه و ایران باید بکوشند تا مشکل یمن به روشی دیپلماتیک حل و فصل شود.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به سفر اخیر محمد بن نایف، معاون ولیعهد عربستان به آنکارا گفت: ما در دیدار با معاون ولیعهد عربستان راجع به موضوع یمن به تبادل نظر پرداختیم. در رابطه با موضوع یمن با ایران نیز هم به طور شفاهی و هم به طور مکتوب تبادل نظر داشتیم و اکنون فرآیندی برای حل موضوع یمن از طریق دیدارهایی در سطح وزرای خارجه پیگیری خواهد شد.

اردوغان در بخش دیگری از اظهارات خود به حمایت از محمد مرسی، رئیس جمهوری مخلوع مصر پرداخت و گفت: به عنوان فردی که به دموکراسی اعتقاد دارد نمی‌توانم کودتای رخ داده در مصر را بپذیرم. مرسی که با 52 درصد آراء در انتخابات مصر پیروز شده بود قبل از هرچیز باید آزاد شود. زندانیان سیاسی در این کشور که برخی از آنها به اعدام محکوم شدند باید یکبار دیگر محاکمه شوند و تحریم برخی احزاب سیاسی در این کشور باید متوقف شود. برخی معتقدند که ترکیه باید در امور داخلی مصر ورود پیدا نکند اما جهان اکنون یک واحد است و در صورتی که اتفاقی علیه آزادی بیفتد ما باید به آن بپردازیم.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین به انتقاد از قانونگذاران جناح مخالف کشورش پرداخت و آنها را به خیانت به کشور متهم کرد.

اردوغان تصریح کرد: واضح می‌گویم که افرادی که نمی‌توانند یک تروریست را تروریست قلمداد کنند شرکای تروریست‌ها هستند.

انتهای پیام

کد N785025