گزارش ایسنا از مراسم روز فن‌آوری هسته‌ای

انرژي هسته‌يي,فن‌آوري هسته‌ای

نهمین سالگرد مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای با حضور و سخنرانی روحانی، رییس‌جمهور و صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی به طور رسمی صبح روز پنجشنبه بیستم فروردین‌ماه 1394 آغاز به کار کرد.

سران کشورهای اسلامی،سفرای کشورهای خارجی مقیم تهران،جامعه دانشگاهی،مسوولان کشوری و لشگری و متخصصان صنعت هسته‌ای کشور از جمله حاضران در این مراسم بودند.

رییس‌جمهور: ملت ایران در مقابل زور می‌ایستد

رییس‌جمهور تصریح کرد: اگر دنیا بگوید که برخلاف مقررات بین‌المللی با منطق زور می‌خواهد در برابر ملت ایران بایستد تردید ندارم که تمام قدرت‌های جهان در برابر ملت ایران شکست خواهند خورد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم گرامیداشت نهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای اظهار کرد: امروز روز بسیار مبارکی برای ملت بزرگ ایران در مسیر توسعه، علم و دانش و پشیرفت است البته امسال روز فناوری هسته‌ای مقارن و همراه با ایام ولادت بانوی بزرگ اسلام حضرت صدیقه کبری(س) و ولادت بنیانگذار جمهوری اسلامی امام راحل شده است.

رییس‌جمهور ادامه داد: جمهوری اسلامی در مسیر توسعه کشور هر کجا که اراده و تصمیمی را گرفت با همت جوانان و دانشمندان و ایثار و فداکاری شبانه‌روزی آنان بحمدالله به نتیجه رسید. در این بین اگر قدرت‌های دنیا موافق و یا مخالفت بودند هیچ تاثیری در اراده این ملت نداشت.

روحانی در ادامه با ارائه مثالی توضیح داد:‌در زمان جنگ در سیستم پدافند موشکی زمین به هوا در لامپ قدرت دچار مشکل شدیم که معمولا این لامپ قابل احیای مجدد نبود و باید لامپ نو خریداری می‌شد. سیستم آمریکایی بود و کسی در بازار سیاه حاضر به فروش لامپ نبود. خیلی از کشورهای منطقه که مشابه این سیستم را داشتند علیرغم داشتن قصد فروش جلوی آن‌ها را گرفتند.

وی افزود: در این شرایط از عده‌ای از دانشمندان این رشته که برخی از آن‌ها در سازمان انرژی اتمی فعالیت می‌کردند دعوت کرده و موضوع را به آن‌ها توضیح دادیم. آن‌ها در واکنش تنها سه تا چهار ماه وقت و کارگاهی با تجهیزات خواستند، همچنین گفتند که برای آن‌ها در کنار این کارگاه تختخوابی بگذارند چون تا زمانی که این لامپ‌ قدرت احیا نشود به خانه نمی‌روند چون می‌خواهند از آسمان ایران و فضای کشور دفاع کنند.

رییس‌جمهور یادآور شد: در آن زمان به نظر می‌رسید که این کار شدنی نیست اما این جوانان به خانه نرفتند و شبانه‌روز کار کردند و در عرض سه ماه اولین لامپ قدرت احیا شد و در سیستم کار کرد. ما می‌خواستیم این سیستم را برای دفاع از کشور آماده نگه داریم. خاطرم است که پیشنهادات مالی همچون دادن خانه و ماشین به یکی از این دانشمندان دادیم که قبول نکرد و تنها خواست به زیارت امام برود. ایشان را پیش امام بردیم، امام پیشانی‌اش را بوسید و وقتی آمد گفت که این بوسه را با دنیا عوض نمی‌کند.

روحانی ادامه داد: ملت و دانشمندان ما از آغاز این مسیر را رفته‌اند. روزی که گفتیم سوخت، غنی‌سازی و فناوری غنی‌سازی برای سوخت می‌خواهیم اگر می‌آمدند و فناوری را به ما می‌دادند شاید هیچ بحثی نبود منتهی آن‌ها در ابتدا گفتند که فناوری را نمی‌دهیم، این هم مهم نبود، حرف دوم‌شان مهم بود که گفتند نمی‌گذاریم ایران به غنی‌سازی برسد، این حرفی بود که ملت ما زیر بارش نرفت.

وی تاکید کرد:‌ امروز هم در هر فناوری برای رسیدن به توسعه اگر دنیا بگوید که برخلاف مقررات بین‌المللی با منطق زور می‌خواهند در برابر ملت ایران بایستند تردید ندارم تمام قدرت‌های جهان در برابر ملت ایران شکست خواهند خورد به همان دلیل که تمام قدرت‌های دنیا پشت صدام ایستادند تا ملت ایران را شکست بدهند اما موفق نشدند.

رییس‌جمهور ادامه داد: شرق و غرب عالم به عفلقیان و صدام کمک کردند و ما دست تنها بودیم. انواع سلاح‌های شیمیایی، موشک‌ها و تانک‌ها را به صدام دادند اما یک چیز را از ما نتوانستند بگیرند آن هم اراده، انگیزه و ایمان ملت ایران برای ایستادگی و مقاومت بود.

وی تاکید کرد: ما نه در برابر عراق، بلکه در برابر عراق و همه حامیانش پیروز شدیم و حتی نگذاشتیم یک میلی‌متر مربع در اشغال اشغالگران قرار گیرد.

رییس‌جمهور گفت: اکثریت قاطع کشورهای دنیا با ایران و با فکر ایران و فناوری صلح‌آمیز ایران همراه بودند و ده‌ها بار در مجامع بین‌المللی و غیرمتعهدها این امر را بیان کردند ولی یک مقداری از کشورهای قدرتمند و زورگویی بودند که فکر می‌کردند قدرت و منطق آن‌ها باید بر دنیا حکومت کند و تلاش کردند تا ملت ایران را در برابر خواست خودشان تسلیم کنند.

وی افزود: آنچه در مذاکرات به دست آمده این نیست که بیانیه‌ای منتشر شده آنچه در این مذاکرات در طول 15، 16 ماه گذشته و با تلاش پیگیر به دست آمده این است که رییس‌جمهور آمریکا در همین روزها به صراحت گفت که ما به این نتیجه رسیده‌ایم که ملت ایران در برابر فشار و زور، تسلیم نمی‌شود.

روحانی یادآور شد: پیروزی ما این است که بزرگ‌ترین قدرت نظامی و اقتصادی دنیا یعنی آمریکا و رییس‌جمهورش این واقعیت را مورد اذعان قرار می‌دهد، این یعنی ملتی که در راه و مسیر خودش پیروز شده است. رییس‌جمهور آمریکا اعلام و اعتراف کرد نظام ایران قابل سرنگونی نیست، ماهیت مردم‌سالاری و دینیش قابل تغییر نیست.

وی خاطرنشان کرد: ایران به عنوان یک کشور تاثیرگذار در منطقه برای همگان قابل پذیرش شده است، چه چیزی بهتر از این می‌خواهیم، این نکته به ما نشان می‌دهد که اگر ملتی ایستادگی و مقاومت کند پیروز است و رییس‌جمهور آمریکا هم به همین نکته اعتراف کرد که ملت ایران غرور ملی خودش را با همه توان حفظ کرده و هرگز تسلیم نمی‌شود.

رییس‌جمهور گفت: ما در هشت سال دفاع مقدس این واقعیت را نشان دادیم. امروز هم بعد از حدود 14 سال از سال 81 تا سال 94، 14 سال است ملت ما ایستادگی و مقاومت کرده است. امروز به اعتقاد من روزی است که دانشمندان هسته‌ای ما یعنی اقتدار علمی سرداران بزرگ خط دیپلماسی ما یعنی اقتدار سیاسی، اقتدار علمی و اقتدار سیاسی در کنار هم قرار گرفته و شما امروز می‌بینید این دو اقتدار، اقتدار بزرگ ملی ما را آفریده است.

وی خاطرنشان کرد: ما امروز به جهانیان این را می‌گوییم که مسیر اعتدال، منطق،‌ مذاکره، صلح، ‌آرامش و کرامت انسان‌ها و ثبات این منطقه بر افراطی‌گری و منطق زور و خشونت و تحریم غلبه کرده و پیروز شده و این چیزی است که ما به عیان می‌بینیم. دنیا امروز مسیر تکریم ملت ایران را شروع کرد و مسیر تحریم، فشار و تهدید را قدم به قدم در حال کنار گذاشتن است.

روحانی افزود: ما هیچگاه نمی‌خواهیم در این مذاکرات کسی را شکست بدهیم. اشتباه نشود ما دنبال شکست و باخت کسی در این مذاکرات نیستیم. ما دنبال احقاق حقوق خودمان و دنبال مذاکراتی هستیم که برد برد باشد، هم به نفع ما باشد، هم به نفع جهان و هم به نفع مردم منطقه. ما نمی‌خواهیم به دنیا بگوییم ما در یک مذاکراتی قدم گذاشتیم که ما پیروز این مذاکرات هستیم و روبروی ما شکست خورده این مذاکرات است، نه؛ اگر دیگران نمی‌دانند ما می‌دانیم که در دنیایی قرار گرفته‌ایم که مذاکرات برد باخت استمرار نخواهد داشت و باقی نمی‌ماند. آن مذاکراتی باقی می‌ماند که برد برد باشد.

رییس‌جمهور گفت: 1+5 می‌گوید ما در این مذاکرات کاری کردیم و یا خواهیم کرد که ایران سلاح اتمی نسازد. آن‌ها اینگونه می‌گویند ولی ما می‌گوییم تحصیل حاصل محال است. ایران از روز اول دنبال سلاح اتمی نبوده و امروز هم نیست و فردا هم نخواهد بود. اگر ما به دنبال سلاح اتمی بودیم و چنین اراده‌ای داشتیم ساخت سلاح شیمیایی به مراتب راحت‌تر از سلاح اتمی است. ما که خود قربانی سلاح شیمیایی بودیم، علیه ما سلاح شیمیایی استفاده کردند، نه در میدان جنگ که در شهر سردشت، علیه ما بمب شیمیایی استفاده کردند اما ما مقابل به مثل نکردیم و دنبال سلام شیمیایی و ساخت آن نرفتیم بلکه به معاهده و کنوانسیون منع سلاح شیمیایی پیوستیم.

وی ادامه داد: ملت ما دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده و نخواهد بود. بالاترین دلیل ما علاوه بر معاهدات بین‌المللی و عملکرد ما علاوه بر گزارش آژانس بعد از 14 سال بازرسی‌های مستمر علاوه بر تمام اینها فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی است که ما می‌بینیم رییس‌جمهور آمریکا هم به این فتوا استناد می‌کند. این فتوا نشان می‌دهد این مردم از لحاظ دینی، اعتقادی و مذهبی و اخلاقی دنبال این سلاح نیستند و نخواهند بود. اگر شما در 1+5 به این پیروزی رسیدید که ایران دنبال سلاح اتمی نمی‌رود و نخواهد رفت من معتقدم اگر این را می‌گویید، من به شما می‌گویم پیروز بودید قبل از اینکه بدانید پیروز بودید.

روحانی گفت: اما اگر دنبال این بودید که ملت ایران را از اراده و توسعه‌اش باز دارید و یا از اقتدار علمی باز دارید دیدید که نتوانستید و نخواهید توانست. ملت ما در مسیر توسعه علمی راه خود را ادامه خواهد داد همان‌گونه که مذاکره‌کنندگان توانمند، غیور و شجاع ما در صدها جلسه به صراحت گفتند ما دست از فناوری صلح‌آمیز بر نمی‌داریم و نطنز ما به فعالیت خود ادامه می‌دهد و غنی‌سازی در نطنز ادامه خواهد داشت. بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو مستقر بوده و مستقر باقی خواهد ماند.

هیچ توافقی را امضا نمی‌کنیم مگر آنکه در روز اجرای توافق تمامی تحریم‌های اقتصادی لغو شود

رییس‌جمهور گفت: ما در اراک یک راکتور آب سنگین برای تولید دارو و مصارف پزشکی خواهیم داشت. ما تغییر و توسعه را بر اساس توانمندی علمی اندیشمندان و دانشمندان خودمان و طبق اهداف ملی خودمان ادامه می‌دهیم. ما هیچ توافقی را امضا نخواهیم کرد مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق تمامی تحریم‌های اقتصادی به مورخ همان روز لغو شود. ما به حول قوه الهی در مسیری که ملت ما تعیین کرده است و خواست ملی ما است در چارچوبی که رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده تلاش کرده و تلاش می‌کنیم.

مدعی نیستیم که در این راه دولت پیروز میدان است، رهبر و ملت پیروز میدان هستند

وی ادامه داد: ما مدعی نیستیم که در این راه دولت پیروز میدان است یا خواهد بود، این ملت است که پیروز میدان بوده و خواهد بود،‌ این رهبر است که پیروز میدان بوده و پیروز میدان خواهد بود، این اراده ملت ایران است که پیروز میدان بوده و پیروز میدان خواهد بود البته دولت هم به عنوان خادمان مردم و از جمله تیم مذاکره‌کننده به عنوان شخصیت‌ها و چهره‌هایی که خود را از طرف مردم مامور می‌دانند و مجری ماموریت ملت ایران هستند، آن‌ها هم تلاش خود را انجام دادند و تلاش خود را انجام خواهند داد و ملت ما هیچگاه تلاش سربازان فداکار خود و از خادمان خودش را نادیده نگرفته و یا فراموش نمی‌کند و همواره تلاش و تشکر و تقدیر و پشتوانه خودش را به خادمان خود ابراز می‌کند و امروز هم این‌چنین خواهد بود.

وی گفت: ما این مسیر را تا موفقیت نهایی ادامه می‌دهیم. امروز در لوزان یک گام بزرگ به پیش برداشته شده و گام‌های بعدی هم به حول قوه الهی برداشته خواهد شد. همه مذاکره‌کنندگان توانمند و شجاع از وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی و تمامی اقتصاددانان و همه آنهایی که همراه هستند و کمک می‌کنند و همه آنهایی که این مسیر را تا امروز هموار کردند، از مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، همه نیروها و همه قدرت‌ها و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که باعث اقتدار کشور و اقتدار دولت هستند همه ما در سال همدلی و همزبانی منسجم بوده‌ایم و منسجم خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه ما کار زیادی در پیش داریم، اظهار کرد:به روان همه شهدا و شهدای هسته‌ای درود می‌فرستیم و از تلاش همه اندیشمندان و دانشمندان در سازمان انرژی اتمی،‌دانشگاه‌ها و سراسر کشور تجلیل می‌کنیم. امروز این نمونه مجتمع سوخت نشان آن است که ما راه علمی خودمان را ادامه خواهیم داد.

وی افزود: همه دستاوردهای امروز که بیشترشان در زمینه پزشکی، درمانی و تشخیص برای بیماران، صنعت و رشد و توسعه است، نشان می‌دهد که اندیشمندان و دانشمندان بزرگ ما با شجاعت کار را به پیش برده‌اند همان‌طور که یارانشان در این راه جان خود را فدا کردند.

رئیس جمهور خطاب به قدرت‌های بزرگ گفت: شما برخی از قدرت‌ها که مدعی انسانیت هستید چرا دانشمندان ما را کشتید؟ بأی ذنب قتلوا؟ چرا این‌ها کشته شدند و خونشان را ریختید؟ چرا ملت ما را تحریم کردید؟ چرا دارو را تحریم کردید؟ چرا گندم را بر مردم ما تحریم کردید؟ چرا پول بانکی و گردش بانکی را تحریم کردید؟ شما کار غیرانسانی کردید و مسیرتان مسیر ناصحیحی بود.

روحانی افزود: فکر می‌کردید با تحریم غیرقانونی و غلط و فشار می‌توانید ملت بزرگ، مسلمان، غیور، شجاع، تاریخ‌ساز و فرهنگ‌ساز را تسلیم کنید. چه اشتباه بزرگی کرده‌اید. البته اگر می‌خواهید با این ملت کار کنید دست دوستی ما به سمت شما دراز است.

حاضریم با کشورهایی که می‌خواهند در چارچوب احترام با ملت ایران کار کنند، کار کنیم

روحانی گفت: حاضریم با تمام کشورهایی که می‌خواهند در چارچوب اصول انسانی، قانونی و احترام و منافع مشترک با ایران اسلامی کار کنند، کار کنیم. ما توافق هسته‌ای را در این گام و در مسیر تعامل سازنده با جهان می‌دانیم. هدف ما تعامل سازنده است که به نفع همه خواهد بود.

رئیس جمهور تأکید کرد که تعامل سازنده به نفع شرق و غرب و منطقه خواهد بود.

با بمباران، ملتی تسلیم نمی‌شود

رئیس قوه مجریه خطاب به کشورهای منطقه گفت: بیایید برادری کنیم و به ملت‌ها احترام بگذاریم. با بمباران، ملتی تسلیم نمی‌شود. بچه‌های بی‌گناه را نکشید. با بمباران ملت بزرگی همچون یمن تسلیم نمی‌شود. بیایید همه به فکر پایان جنگ، آتش‌بس و کمک‌های نوع‌دوستانه به مردم مظلوم یمن باشیم.

وی ادامه داد: بیاییم فضا را آماده کنیم تا یمنی با یمنی در کنار میز مذاکره برای آینده خود تصمیم بگیرند. حال چرا به کشتار مردم می‌پردازید؟ کشور ضعیف از لحاظ نظامی پیدا کرده‌اید، البته این کشور از لحاظ اراده کشور بزرگی است اما انگار شما به چهار تا هواپیمای خود می‌نازید، نمی‌دانید پایان کار چه خواهد بود؟

رئیس جمهور تأکید کرد: این راه غلط است. از این راه غلط برگردید. شما این راه غلط را در لبنان، سوریه و عراق امتحان کردید و فهمیدید که اشتباه کردید. به زودی خواهید فهمید که در یمن نیز اشتباه می‌کنید. راه درست، راه برادری و دوستی است. بیاییم صلح و ثبات را در منطقه مستقر کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه خشونت،‌افراط، آدم‌کشی و تروریسم راه ناصحیح است، گفت: هر کس به کمک تروریست‌ها رفته در پایان ضرر کرده است. از سرنوشت صدام درس بگیرید. اگر بمباران شیمیایی و تجاوز جواب می‌داد،‌صدام جواب می‌گرفت. این راه را ادامه ندهید چون آن مسیر ناصحیح است.

روحانی همه کشورهای منطقه را به دوستی، برادری، صلح و امنیت دعوت کرد و از همه آن‌ها خواست که از تجاوز دست بردارند.

آینده مردم یمن به دست مردم یمن خواهد بود

وی افزود: دست به دست هم بدهید و آتش بس را در منطقه برقرار کنید و به مردم یمن کمک کنید. بدانید آینده مردم یمن به دست مردم یمن خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: این که کسی از آن طرف دنیا ادعا می‌کند دلسوز منطقه است، راست نمی‌گوید. اگر دلسوزید چرا متجاوزان را تشویق می‌کنید؟ منطقه راه صحیح و درستی دارد که قرن‌ها این راه را ادامه داده است. مردم منطقه از شیعه و سنی و مذاهب و اقوام مختلف قرن‌ها با هم برادرانه و دوستانه زندگی کردند اما شما آمدید و تحریک می‌کنید. دنبال چه چیزی هستید؟ اگر دنبال منافع خودتان هم هستید این راه اشتباه است. اگر می‌خواهید کالایتان را در منطقه بفروشید باز هم این راه اشتباه است. مسیر اعتدال و تعامل سازنده را در پیش بگیرد.

وی افزود: به ملت‌ها احترام بگذارید و بدانید سرنوشت ملت‌ها در اختیار ملت‌ها خواهد بود.

به ملت قول می‌دهم که دولت گام‌های بعدی را در پیش خواهد گرفت

رئیس جمهور در بخش پایانی صحبت‌هایش از همه اندیشمندان و دانشمندان هسته‌ای که در سراسر کشور برای توسعه، کار و تلاش می‌کنند و از همه مذاکره‌کنندگان شجاع و با تدبیر تشکر و سپاسگزاری کرد.

روحانی همچنین خطاب به ملت گفت: به ملت بزرگمان وعده و قول می‌دهم که دولت خدمت‌گزار برای اجرای خواست ملی‌ آن‌ها قدم به قدم به کمک و همت آن‌ها و با راهنمایی و هدایت رهبری گام‌های بعدی را در پیش خواهد گرفت و بی‌تردید پایان کار موفقیت ملت ایران خواهد بود.

ساخت اولین مجتمع سوخت مجازی نیروگاه بوشهر در چارچوب بومی‌سازی است

رییس سازمان انرژی اتمی ساخت اولین مجتمع سوخت مجازی نیروگاه اتمی بوشهر را در چارچوب بومی‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای در سازمان انرژی اتمی دانست.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای ایسنا، علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در مراسم گرامیداشت روز ملی فناوری هسته‌ای گفت: متاسفانه در طول یک دهه گذشته برخی از صاحبان قدرت در صحنه جهانی در پی آن بوده‌اند تا با طرح ادعاهای واهی از طریق تبلیغات گسترده رسانه‌ای در افکار عمومی جهانیان نسبت به اهداف برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان تشویش و تردید ایجاد کنند. در این میان بسیاری از بنگاه‌های سخنران‌پراکنی تلاش مذبوحانه‌ای را در وارونه نشان دادن واقعیات به کار بستند و در پی آن بودند تا ایران را به عنوان آغازگر رقابت‌های تسلیحاتی مقصر جلوه داده و کشورمان را مانعی برای دستیابی به اهداف منع اشاعه در منطقه معرفی کنند اما امروز این حقیقت با ناظران مستقل آشکار شده است که هدف از طرح ادعاهای دروغین علیه ایران، اعمال فشارهای ظالمانه و غیرقانونی برای جلوگیری از حرکت دولت و ملت بزرگ ایران در مسیر رشد و پیشرفت همه‌جانبه بوده است.

وی گفت: با وجود فتوای تاریخی رهبر انقلاب مبنی بر حرمت تولید، انباشت و استفاده از تسلیحات اتمی برخی از دشمنان عزت و سربلندی ملت ایران با این بهانه‌ها و تهمت‌های واهی به دنبال تضعیف مولفه‌های تشکیل دهنده قدرت ملی ما بودند. در چنین شرایطی همزمان با آغاز به کار دولت تدبیر و امید و با راهنمایی‌های رییس‌جمهور تمهیداتی اندیشیده شد تا از رهگذر تعامل سازنده با جهان و همکاری با نهادها و سازمان‌های بین‌المللی از گسترش فضای تنش و تعمیق شکاف‌های ایجاد شده ممانعت شود.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان انرژی اتمی بر اساس چشم‌انداز کلان و در چارچوب راهبرد ترسیم شده از سوی مسئولان عالیرتبه نظام موظف شد تا ضمن حفظ نشاط و سرزندگی بخش‌های مختلف صنعت هسته‌ای به دیگر همکاران در دولت یازدهم به ویژه در دستگاه دیپلماسی کشور برای اجرای تدابیر ریاست‌جمهوری و عملیاتی کردن رویکرد تعامل سازنده با جهان یاری رساند و اکنون در سایه عنایات الهی و به یمن حمایت‌های بی‌دریغ رهبر فرزانه انقلاب زمینه‌ای فراهم شده است تا ضمن بهره‌مندی کشورمان از برکات فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای،‌ جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان مروج و مبلغ سازوکار منع اشاعه تثبیت شود.

صالحی با اشاره به جدیت مذاکره‌کنندگان کشورمان در دفاع از حقوق ایران، گفت: شاید بتوان گفت که یکی از دلایل طولانی شدن مذاکرات با کشورهای عضو 1+5 اصرار مذاکره‌کنندگان بر تامین حداکثری منافع ملی بوده است. همچنین جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچمدار صیانت و حفاظت از حقوق هسته‌ای کشورهای در حال توسعه در حوزه انرژی هسته‌ای ایفای نقش کرده است از این رو تمام امضاکنندگان معاهده ان‌پی‌تی و کشورهای در حال توسعه باید رویکرد ایران را به فال نیک گرفته و خود را در دستاوردهای ایران اسلامی در این مذاکرات شریک بدانند.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: همه ما باید قدردان فعالیت‌های صورت گرفت توسط سربازان انقلاب اسلامی در جبهه دیپلماسی باشیم. اگرچه نقدها و انتقادهای دوستان و دوستداران انقلاب اسلامی می‌تواند به اصلاح روندها و فرآیندها یاری رساند اما به نظر می‌رسد که هرگونه نقد دلسوزانه باید منصفانه و با عنایت به شرایط و مقتضیات زمان و مکان ارائه شود. تمام تلاش مسئولان در دوره‌های مختلف به ویژه در دو سال اخیر معطوف به تامین منافع ملی و صیانت از مصالح عالی نظام بوده است.

وی با اشاره به بیانیه مشترک ایران و آژانس در آبان 1392، گفت: این بیانیه تلاشی بود برای رفع هرگونه ابهام و ایهام در فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان. ما همواره تلاش کردیم درباره فعالیت‌های هسته‌ای‌مان شفاف‌سازی کرده و به نگرانی‌های ساختگی پاسخ دهیم.

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه سخنان خود با توجه به مشکلات و معضلات زیست محیطی در سطح جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه تصریح کرد: برای ما مایه خرسندی است که شاهد توسعه فعالیت‌های حوزه نیروگاهی و بهره‌برداری از این موهبت و فرصت در میان همسایگان و دوستان خود باشیم. علاوه بر این افزایش ظرفیت طراحی و ساخت نیروگاه‌های کوچک در کنار احداث دو نیروگاه هزار مگاواتی در ساختگاه نیروگاه اتمی بوشهر یکی دیگر از برنامه‌هایی است که از سوی مدیریت سازمان در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: از جمله اهداف مورد نظر در توسعه فعالیت‌های نیروگاهی علاوه بر تامین نیازهای حوزه انرژی، یاری رساندن به فرآیند تولید آب شیرین در مناطق محروم برای توسعه فعالیت‌های کشاورزی و یا تامین آب آشامیدنی است. تجهیز نیروگاه‌های جدید به تاسیسات شیرین‌سازی آب دریا در متن برنامه‌های میان مدت این سازمان قرار دارد. اگرچه دستیابی به اهداف یاد شده به شدت نیازمند مساعد مجموعه همکاران و تصمیم‌گیران در مجموعه دولت است.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تهدیدها و تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرد: همزمان با مجاهدت تمامی خدمتگزاران کشور در بخش‌های دیگر موضوع بومی‌سازی در دستور کار فرزندان این مرز و بوم در سازمان انرژی اتمی قرار گرفته است از این رو ساخت اولین مجتمع سوخت مجازی نیروگاه اتمی بوشهر، ساخت چند رادیوداروی جدید و سایر دستاوردهایی که در جریان بازدید از نمایشگاه برپا شده به مناسبت مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای در سال جاری گواهی این مدعاست.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به بند چهار سیاست‌های کلی نظام در حوزه سلامت گفت: این سازمان مصمم است تا در این بخش نسبت به اجرای اقدامات تکمیلی اقدام کند. در عرصه تولید رادیوداروهای مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تا حد زیادی به اهداف خود در تنوع‌بخشی به محصولات تولیدی دست یافته‌ایم و تلاش داریم تا ضمن ارتقای سطح کیفی محصولات و استانداردسازی آن‌ها، حضور موثرتری در بازارهای منطقه‌ای و جهانی داشته باشیم.

همزمان با نهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای از سه رادیو دارو با حضور رییس‌جمهور رونمایی شد، این رادیو داروها جزء دستاوردهای صلح‌آمیز هسته‌ای است که طی سال ٩٣ بدست آمده است.

امروز هم‌چنین از نخستین مجتمع سوخت مجازی بومی و یک محصول در حوزه محیط زیست رونمایی شد.

به گزارش ایسنا رییس سازمان انرژی اتمی در این زمینه از ورود ایران به مرحله ساخت مجتمع‌های سوخت نیروگاه بوشهر خبر داد.

علی‌اکبر صالحی در حاشیه گرامیداشت نهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای در جمع خبرنگاران، گفت: 9 دوره جشن هسته‌ای برگزار کردیم و توانستیم در پی این 9 سال سانتریفیوژهای خود را بومی کنیم. امروز از دستاورد ارزشمندی که اهمیتش به اندازه تولید سوخت 20 درصدی است رونمایی شد و آن اولین مجتمع سوخت نیروگاه بوشهر است که به طور مجازی و با استفاده از سرب به عنوان سوخت بکار رفته در آن ساخته شده است.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ورود ایران به مرحله ساخت مجتمع‌های سوخت نیروگاه بوشهر گامی است که در این مسیر برداشته شده است.

وی در پاسخ به این این‌که ساخت مجتمع سوخت نیروگاه بوشهر تاثیری بر مذاکرات می‌گذارد، گفت: ما در حال حاضر هشت تن ذخایر اورانیوم پنج درصد داریم که طرف‌های غربی خواستار کاهش آن به میزان 300 کیلوگرم هستند و می‌خواهند ما این مقدار را تبدیل کنیم و یکی از راه‌های تبدیل ذخایر ساخت قرص سوخت است که می‌تواند در نیروگاه‌های مختلف از جمله بوشهر استفاده شود.

در حاشیه این مراسم نمایشگاهی با موضوع دستاوردهای صلح‌آمیز هسته‌ای برگزار شد که رییس‌جمهور از آن بازدید کرد.

صبح امروز با حضور رییس‌جمهور، از سه دستاورد هسته‌ای رادیودارو رونمایی شد که این رادیوداروها جزو دستاوردهای صلح‌آمیز هسته‌ای که طی سال 93 به دست آمده است.

همچنین در این مراسم از نخستین مجتمع سوخت مجازی بومی و تعدادی از دستاوردهای جدید سازمان انرژی اتمی در حوزه سلامت رونمایی شد.

کلیه مراحل مطالعه، طراحی، انجام آزمایشات، شناخت فرآیند ساخت، اجرا و ساخت تجهیزات این دستاوردها با تکیه بر توان داخلی انجام شده است.

انتهای پیام

کد N784914