روحانی/3/:

آینده مردم یمن به دست مردم یمن خواهد بود

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه ما کار زیادی در پیش داریم، اظهار کرد:به روان همه شهدا و شهدای هسته‌ای درود می‌فرستیم و از تلاش همه اندیشمندان و دانشمندان در سازمان انرژی اتمی،‌دانشگاه‌ها و سراسر کشور تجلیل می‌کنیم. امروز این نمونه مجتمع سوخت نشان آن است که ما راه علمی خودمان را ادامه خواهیم داد.

وی افزود: همه دستاوردهای امروز که بیشترشان در زمینه پزشکی، درمانی و تشخیص برای بیماران، صنعت و رشد و توسعه است، نشان می‌دهد که اندیشمندان و دانشمندان بزرگ ما با شجاعت کار را به پیش برده‌اند همان‌طور که یارانشان در این راه جان خود را فدا کردند.

رئیس جمهور خطاب به قدرت‌های بزرگ گفت: شما برخی از قدرت‌ها که مدعی انسانیت هستید چرا دانشمندان ما را کشتید؟ بأی ذنب قتلوا؟ چرا این‌ها کشته شدند و خونشان را ریختید؟ چرا ملت ما را تحریم کردید؟ چرا دارو را تحریم کردید؟ چرا گندم را بر مردم ما تحریم کردید؟ چرا پول بانکی و گردش بانکی را تحریم کردید؟ شما کار غیرانسانی کردید و مسیرتان مسیر ناصحیحی بود.

روحانی افزود: فکر می‌کردید با تحریم غیرقانونی و غلط و فشار می‌توانید ملت بزرگ، مسلمان، غیور، شجاع، تاریخ‌ساز و فرهنگ‌ساز را تسلیم کنید. چه اشتباه بزرگی کرده‌اید. البته اگر می‌خواهید با این ملت کار کنید دست دوستی ما به سمت شما دراز است.

حاضریم با کشورهایی که می‌خواهند در چارچوب احترام با ملت ایران کار کنند، کار کنیم

روحانی گفت: حاضریم با تمام کشورهایی که می‌خواهند در چارچوب اصول انسانی، قانونی و احترام و منافع مشترک با ایران اسلامی کار کنند، کار کنیم. ما توافق هسته‌ای را در این گام و در مسیر تعامل سازنده با جهان می‌دانیم. هدف ما تعامل سازنده است که به نفع همه خواهد بود.

رئیس جمهور تأکید کرد که تعامل سازنده به نفع شرق و غرب و منطقه خواهد بود.

با بمباران، ملتی تسلیم نمی‌شود

رئیس قوه مجریه خطاب به کشورهای منطقه گفت: بیایید برادری کنیم و به ملت‌ها احترام بگذاریم. با بمباران، ملتی تسلیم نمی‌شود. بچه‌های بی‌گناه را نکشید. با بمباران ملت بزرگی همچون یمن تسلیم نمی‌شود. بیایید همه به فکر پایان جنگ، آتش‌بس و کمک‌های نوع‌دوستانه به مردم مظلوم یمن باشیم.

وی ادامه داد: بیاییم فضا را آماده کنیم تا یمنی با یمنی در کنار میز مذاکره برای آینده خود تصمیم بگیرند. حال چرا به کشتار مردم می‌پردازید؟ کشور ضعیف از لحاظ نظامی پیدا کرده‌اید، البته این کشور از لحاظ اراده کشور بزرگی است اما انگار شما به چهار تا هواپیمای خود می‌نازید، نمی‌دانید پایان کار چه خواهد بود؟

رئیس جمهور تأکید کرد: این راه غلط است. از این راه غلط برگردید. شما این راه غلط را در لبنان، سوریه و عراق امتحان کردید و فهمیدید که اشتباه کردید. به زودی خواهید فهمید که در یمن نیز اشتباه می‌کنید. راه درست، راه برادری و دوستی است. بیاییم صلح و ثبات را در منطقه مستقر کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه خشونت،‌افراط، آدم‌کشی و تروریسم راه ناصحیح است، گفت: هر کس به کمک تروریست‌ها رفته در پایان ضرر کرده است. از سرنوشت صدام درس بگیرید. اگر بمباران شیمیایی و تجاوز جواب می‌داد،‌صدام جواب می‌گرفت. این راه را ادامه ندهید چون آن مسیر ناصحیح است.

روحانی همه کشورهای منطقه را به دوستی، برادری، صلح و امنیت دعوت کرد و از همه آن‌ها خواست که از تجاوز دست بردارند.

آینده مردم یمن به دست مردم یمن خواهد بود

وی افزود: دست به دست هم بدهید و آتش بس را در منطقه برقرار کنید و به مردم یمن کمک کنید. بدانید آینده مردم یمن به دست مردم یمن خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: این که کسی از آن طرف دنیا ادعا می‌کند دلسوز منطقه است، راست نمی‌گوید. اگر دلسوزید چرا متجاوزان را تشویق می‌کنید؟ منطقه راه صحیح و درستی دارد که قرن‌ها این راه را ادامه داده است. مردم منطقه از شیعه و سنی و مذاهب و اقوام مختلف قرن‌ها با هم برادرانه و دوستانه زندگی کردند اما شما آمدید و تحریک می‌کنید. دنبال چه چیزی هستید؟ اگر دنبال منافع خودتان هم هستید این راه اشتباه است. اگر می‌خواهید کالایتان را در منطقه بفروشید باز هم این راه اشتباه است. مسیر اعتدال و تعامل سازنده را در پیش بگیرد.

وی افزود: به ملت‌ها احترام بگذارید و بدانید سرنوشت ملت‌ها در اختیار ملت‌ها خواهد بود.

به ملت قول می‌دهم که دولت گام‌های بعدی را در پیش خواهد گرفت

رئیس جمهور در بخش پایانی صحبت‌هایش از همه اندیشمندان و دانشمندان هسته‌ای که در سراسر کشور برای توسعه، کار و تلاش می‌کنند و از همه مذاکره‌کنندگان شجاع و با تدبیر تشکر و سپاسگزاری کرد.

روحانی همچنین خطاب به ملت گفت: به ملت بزرگمان وعده و قول می‌دهم که دولت خدمت‌گزار برای اجرای خواست ملی‌ آن‌ها قدم به قدم به کمک و همت آن‌ها و با راهنمایی و هدایت رهبری گام‌های بعدی را در پیش خواهد گرفت و بی‌تردید پایان کار موفقیت ملت ایران خواهد بود.

انتهای پیام

کد N784908