تاکید نخست وزیر ژاپن بر تقویت ائتلاف آمریکا - ژاپن

نخست وزیر ژاپن در دیدار با وزیر دفاع آمریکا بر اهمیت تقویت ائتلاف ژاپن با آمریکا تاکید کرد.

نخست وزیر ژاپن در دیدار با وزیر دفاع آمریکا بر اهمیت تقویت ائتلاف ژاپن با آمریکا تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در گفتگو با اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا با اشاره به بازنگری در همکاری‌های دفاعی کشورش با آمریکا گفت: تقویت ائتلاف آمریکا و ژاپن بدون تردید در برقراری صلح و رفاه در منطقه آسیا- اقیانوسیه تاثیر دارد.

کارتر نیز با تشکر از آبه به دلیل رهبری‌اش در مسائل مرتبط با ائتلاف دو کشور گفت: تقویت ائتلاف دوجانبه به صلح و ثبات در منطقه کمک می‌کند.

آبه به دنبال همکاری بیشتر آمریکا برای کاهش مخالفت‌ها میزبانی پایگاه آمریکا در اوکیناواست. کارتر در این رابطه گفت: ما نقش خود را در کمک به دو کشور برای همکاری بیشتر در مساله اوکیناوا ایفا خواهیم کرد.

نخست‌وزیر ژاپن همچنین درباره دیدار آتی اش با باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و سخنرانی‌اش در کنگره آمریکا سخن گفت و اظهار داشت: من می‌خواهم این پیام را ابلاغ کنم که ژاپن و آمریکا که ارزش‌های مشترکی نظیر آزادی، دموکراسی حقوق بشر و برقراری قانون دارند با ائتلافشان نقش محوری در صلح و رفاه جهان ایفا می‌کنند.

براساس بیانیه مشترکی که پس از دیدار اشتون کارتر و شینزو آبه صادر شد دو طرف خاطرنشان کردند: اصلاح چارچوب همکاری نظامی ژاپن و آمریکا اقدامی تاریخی در حوزه همکاری‌های دفاعی و امنیتی دو کشور به شمار می‌رود کارتر در جریان سفرش به توکیو با فومیو کیشیدا، رئیس دستگاه دیپلماسی ژاپن و یوشیهیده سوگا، وزیر ارشد کابینه این کشور دیدار کرد.

در این دو دیدار مسائل مختلفی از جمله وضعیت امنیتی منطقه مورد بررسی قرار گرفت. سفر وزیر دفاع آمریکا به توکیو در آستانه سفر نخست وزیر ژاپن به واشنگتن صورت می گیرد.

انتهای پیام

کد N784900