روحانی/3/:

مسیر اعتدال و منطق بر افراطی‌گری و تحریم غلبه کرده است

رییس‌جمهور گفت: اکثریت قاطع کشورهای دنیا با ایران و با فکر ایران و فناوری صلح‌آمیز ایران همراه بودند و ده‌ها بار در مجامع بین‌المللی و غیرمتعهدها این امر را بیان کردند ولی یک مقداری از کشورهای قدرتمند و زورگویی بودند که فکر می‌کردند قدرت و منطق آن‌ها باید بر دنیا حکومت کند و تلاش کردند تا ملت ایران را در برابر خواست خودشان تسلیم کنند.

وی افزود: آنچه در مذاکرات به دست آمده این نیست که بیانیه‌ای منتشر شده آنچه در این مذاکرات در طول 15، 16 ماه گذشته و با تلاش پیگیر به دست آمده این است که رییس‌جمهور آمریکا در همین روزها به صراحت گفت که ما به این نتیجه رسیده‌ایم که ملت ایران در برابر فشار و زور، تسلیم نمی‌شود.

روحانی یادآور شد: پیروزی ما این است که بزرگ‌ترین قدرت نظامی و اقتصادی دنیا یعنی آمریکا و رییس‌جمهورش این واقعیت را مورد اذعان قرار می‌دهد، این یعنی ملتی که در راه و مسیر خودش پیروز شده است. رییس‌جمهور آمریکا اعلام و اعتراف کرد نظام ایران قابل سرنگونی نیست، ماهیت مردم‌سالاری و دینیش قابل تغییر نیست.

وی خاطرنشان کرد: ایران به عنوان یک کشور تاثیرگذار در منطقه برای همگان قابل پذیرش شده است، چه چیزی بهتر از این می‌خواهیم، این نکته به ما نشان می‌دهد که اگر ملتی ایستادگی و مقاومت کند پیروز است و رییس‌جمهور آمریکا هم به همین نکته اعتراف کرد که ملت ایران غرور ملی خودش را با همه توان حفظ کرده و هرگز تسلیم نمی‌شود.

رییس‌جمهور گفت: ما در هشت سال دفاع مقدس این واقعیت را نشان دادیم. امروز هم بعد از حدود 14 سال از سال 81 تا سال 94، 14 سال است ملت ما ایستادگی و مقاومت کرده است. امروز به اعتقاد من روزی است که دانشمندان هسته‌ای ما یعنی اقتدار علمی سرداران بزرگ خط دیپلماسی ما یعنی اقتدار سیاسی، اقتدار علمی و اقتدار سیاسی در کنار هم قرار گرفته و شما امروز می‌بینید این دو اقتدار، اقتدار بزرگ ملی ما را آفریده است.

وی خاطرنشان کرد: ما امروز به جهانیان این را می‌گوییم که مسیر اعتدال، منطق،‌ مذاکره، صلح، ‌آرامش و کرامت انسان‌ها و ثبات این منطقه بر افراطی‌گری و منطق زور و خشونت و تحریم غلبه کرده و پیروز شده و این چیزی است که ما به عیان می‌بینیم. دنیا امروز مسیر تکریم ملت ایران را شروع کرد و مسیر تحریم، فشار و تهدید را قدم به قدم در حال کنار گذاشتن است.

ما هیچگاه نمی‌خواهیم در این مذاکرات کسی را شکست بدهیم ما دنبال احقاق حقوق خودمان هستیم

روحانی افزود: ما هیچگاه نمی‌خواهیم در این مذاکرات کسی را شکست بدهیم. اشتباه نشود ما دنبال شکست و باخت کسی در این مذاکرات نیستیم. ما دنبال احقاق حقوق خودمان و دنبال مذاکراتی هستیم که برد برد باشد، هم به نفع ما باشد، هم به نفع جهان و هم به نفع مردم منطقه. ما نمی‌خواهیم به دنیا بگوییم ما در یک مذاکراتی قدم گذاشتیم که ما پیروز این مذاکرات هستیم و روبروی ما شکست خورده این مذاکرات است، نه؛ اگر دیگران نمی‌دانند ما می‌دانیم که در دنیایی قرار گرفته‌ایم که مذاکرات برد باخت استمرار نخواهد داشت و باقی نمی‌ماند. آن مذاکراتی باقی می‌ماند که برد برد باشد.

رییس‌جمهور گفت: 1+5 می‌گوید ما در این مذاکرات کاری کردیم و یا خواهیم کرد که ایران سلاح اتمی نسازد. آن‌ها اینگونه می‌گویند ولی ما می‌گوییم تحصیل حاصل محال است. ایران از روز اول دنبال سلاح اتمی نبوده و امروز هم نیست و فردا هم نخواهد بود. اگر ما به دنبال سلاح اتمی بودیم و چنین اراده‌ای داشتیم ساخت سلاح شیمیایی به مراتب راحت‌تر از سلاح اتمی است. ما که خود قربانی سلاح شیمیایی بودیم، علیه ما سلاح شیمیایی استفاده کردند، نه در میدان جنگ که در شهر سردشت، علیه ما بمب شیمیایی استفاده کردند اما ما مقابل به مثل نکردیم و دنبال سلام شیمیایی و ساخت آن نرفتیم بلکه به معاهده و کنوانسیون منع سلاح شیمیایی پیوستیم.

وی ادامه داد: ملت ما دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده و نخواهد بود. بالاترین دلیل ما علاوه بر معاهدات بین‌المللی و عملکرد ما علاوه بر گزارش آژانس بعد از 14 سال بازرسی‌های مستمر علاوه بر تمام اینها فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی است که ما می‌بینیم رییس‌جمهور آمریکا هم به این فتوا استناد می‌کند. این فتوا نشان می‌دهد این مردم از لحاظ دینی، اعتقادی و مذهبی و اخلاقی دنبال این سلاح نیستند و نخواهند بود. اگر شما در 1+5 به این پیروزی رسیدید که ایران دنبال سلاح اتمی نمی‌رود و نخواهد رفت من معتقدم اگر این را می‌گویید، من به شما می‌گویم پیروز بودید قبل از اینکه بدانید پیروز بودید.

روحانی گفت: اما اگر دنبال این بودید که ملت ایران را از اراده و توسعه‌اش باز دارید و یا از اقتدار علمی باز دارید دیدید که نتوانستید و نخواهید توانست. ملت ما در مسیر توسعه علمی راه خود را ادامه خواهد داد همان‌گونه که مذاکره‌کنندگان توانمند، غیور و شجاع ما در صدها جلسه به صراحت گفتند ما دست از فناوری صلح‌آمیز بر نمی‌داریم و نطنز ما به فعالیت خود ادامه می‌دهد و غنی‌سازی در نطنز ادامه خواهد داشت. بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو مستقر بوده و مستقر باقی خواهد ماند.

هیچ توافقی را امضا نخواهیم کرد مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق تمامی تحریم‌های اقتصادی به مورخ همان روز لغو شود

رییس‌جمهور گفت: ما در اراک یک راکتور آب سنگین برای تولید دارو و مصارف پزشکی خواهیم داشت. ما تغییر و توسعه را بر اساس توانمندی علمی اندیشمندان و دانشمندان خودمان و طبق اهداف ملی خودمان ادامه می‌دهیم. ما هیچ توافقی را امضا نخواهیم کرد مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق تمامی تحریم‌های اقتصادی به مورخ همان روز لغو شود. ما به حول قوه الهی در مسیری که ملت ما تعیین کرده است و خواست ملی ما است در چارچوبی که رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده تلاش کرده و تلاش می‌کنیم.

مدعی نیستیم که در این راه دولت پیروز میدان است، رهبر و ملت پیروز میدان هستند

وی ادامه داد: ما مدعی نیستیم که در این راه دولت پیروز میدان است یا خواهد بود، این ملت است که پیروز میدان بوده و خواهد بود،‌ این رهبر است که پیروز میدان بوده و پیروز میدان خواهد بود، این اراده ملت ایران است که پیروز میدان بوده و پیروز میدان خواهد بود البته دولت هم به عنوان خادمان مردم و از جمله تیم مذاکره‌کننده به عنوان شخصیت‌ها و چهره‌هایی که خود را از طرف مردم مامور می‌دانند و مجری ماموریت ملت ایران هستند، آن‌ها هم تلاش خود را انجام دادند و تلاش خود را انجام خواهند داد و ملت ما هیچگاه تلاش سربازان فداکار خود و از خادمان خودش را نادیده نگرفته و یا فراموش نمی‌کند و همواره تلاش و تشکر و تقدیر و پشتوانه خودش را به خادمان خود ابراز می‌کند و امروز هم این‌چنین خواهد بود.

وی گفت: ما این مسیر را تا موفقیت نهایی ادامه می‌دهیم. امروز در لوزان یک گام بزرگ به پیش برداشته شده و گام‌های بعدی هم به حول قوه الهی برداشته خواهد شد. همه مذاکره‌کنندگان توانمند و شجاع از وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی و تمامی اقتصاددانان و همه آنهایی که همراه هستند و کمک می‌کنند و همه آنهایی که این مسیر را تا امروز هموار کردند، از مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، همه نیروها و همه قدرت‌ها و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که باعث اقتدار کشور و اقتدار دولت هستند همه ما در سال همدلی و همزبانی منسجم بوده‌ایم و منسجم خواهیم بود.

ادامه دارد

کد N784895