جانشین منندز به‌دنبال ایجاد تغییراتی در طرح کنگره علیه توافق هسته‌ای

سیاسی

یکی از سناتورهای برجسته دموکرات کنگره با اعلام این که طرح کورکر- منندز برای نظارت بر توافق هسته‌ای با ایران نباید مذاکرات را با خطری مواجه کند، گفت: قصد دارم تا برای رفع نگرانی‌های اوباما تغییراتی را در این طرح اعمال کنم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری هیل، بن کاردین، سناتور دموکرات ایالت مریلند که اخیراً جایگزین سناتور رابرت منندز (از منتقدان توافق هسته‌ای با ایران که به دلیل رسوایی مالی از عضویت در کمیسیون روابط خارجی کنگره آمریکا برکنار شد) شده است در مورد طرح مشترک باب کورکر، سناتور جمهوری خواه و رابرت منندز که در صورت تصویب به کنگره این اجازه را می‌دهد تا در یک دوره 60 روزه هرگونه توافق هسته‌ای با ایران را برای تصویب نهایی بررسی کنند، در گفت‌وگوی شب گذشته با CNN گفت: قصد دارد تا در این طرح تغییراتی را برای رفع نگرانی‌های دولت اوباما اعمال کند.

او در ادامه تصریح کرد: اقدامی که قصد دارم انجام دهم اطمینان از این مساله است که تنها فرصت بررسی توافق را به کنگره می‌دهد و هیچ گونه خطر یا قضاوت غلطی را متوجه توافق نکند و هم‌چنین اطمینان از این که هیچ موضوعی با توان رییس‌جمهور برای مذاکره با ایران و دسترسی به بهترین توافق ممکن تضاد پیدا نکند. اما طرح کورکر – منندز اخیرا با حمایت چارلز شامر، سناتور دموکرات نیویورک که قرار است به عنوان رهبر سناتورهای دموکرات کنگره انتخاب شود همراه شده است.

این سناتور دموکرات در حمایت از این طرح اظهار کرده است: این یک موضوع بسیار مهم است که نیازمند بررسی دقیق و توضیحات طبقه‌بندی شده دارد، من قطعا معتقدم که کنگره باید این حق را داشته باشد تا بتواند هرگونه توافق بد با ایران را لغو کند و بنابراین از طرح کورکر- منندز حمایت خواهم کرد.

این درحالی است که قرار شده است سناتور باب کورکر، رییس کنونی کمیسیون روابط خارجی کنگره آمریکا این طرح را در روز 14 آوریل (سه‌شنبه) برای رای‌گیری به سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت کنگره آمریکا معرفی کند.

باب کورکر اخیرا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس‌نیوز اعلام کرد که برای تصویب طرحش علیه توافق ایران و خنثی کردن حق وتوی اوباما تنها به رای موافق 3 یا 4 سناتور دموکرات دیگر نیاز دارد.

جمهوری خواهان امیدوارند تا با جلب حمایت دموکرات‌های برجسته کنگره، سناتور بن کاردین، سناتور وارنر و سناتور کونز بتوانند حق وتوی اوباما را برای لغو طرح کنگره در صورت تصویب خنثی کنند.

انتهای پیام

کد N784604