حمایت حزب ملی اسکاتلند از حزب کارگر در انتخابات سراسری انگلیس

رهبر حزب ملی اسکاتلند اظهار کرد در انتخابات سراسری انگلیس به اد میلیبند برای رسیدن به نخست‌وزیری کمک کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیکولا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند در یک مناظره میان رهبران چهار حزب اصلی اسکاتلند، از تمایل خود برای کمک به حزب کارگر برای رسیدن به قدرت به منظور جلوگیری از نخست‌وزیری مجدد دیوید کامرون در انگلیس خبر داد.

استورجن در این مناظره تلویزیونی گفت: من نمی‌خواهم دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس باشد. من به اد میلیبند کمک می‌کنم که نخست وزیر انگلیس شود.

وی در ادامه اضافه کرد: حتی اگر حزب محافظه‌کار بزرگ‌ترین حزب انگلیس باشد ما با حزب کارگر همکاری خواهیم کرد تا دیوید کامرون را از رسیدن به نخست‌وزیری دور کنیم.

این در حالی است که بر اساس نظرسنجی‌ها حزب محافظه‌کار و حزب کارگر رقابتی برابر در آستانه انتخابات سراسری هفتم مه انگلیس دارند.

همچنین بر اساس نظرسنجی‌ها، تقویت احزاب کوچک‌تر انگلیس موجب شده که هیچ یک از این دو حزب اصلی نتوانند به پیروزی قاطع در انتخابات دست پیدا کنند. حزب ملی اسکاتلند به رهبری استورجن احتمالا نقشی مهم در دولت آینده انگلیس ایفا خواهد کرد. از زمان برگزاری رفراندوم این حزب به منظور استقلال اسکاتلند از انگلیس در ماه سپتامبر، محبوبیت آن افزایش یافته است و پیش‌بینی می‌شود که این حزب بتواند بین 35 تا 50 کرسی از مجموع 59 کرسی اسکاتلند را به دست آورد در حالی که در انتخابات قبلی تنها شش کرسی کسب کرده بود.

استورجن 44 ساله که ماه نوامبر پس از کنار رفتن آلکس سالموند، رهبر حزب ملی اسکاتلند شد، در پاسخ به اینکه آیا حزبش به دنبال برگزاری یک همه‌پرسی دیگر در زمینه جدایی اسکاتلند از انگلیس در انتخابات پارلمانی اسکاتلند در سال 2016 خواهد بود، گفت: این یک مسئله دیگر است و ما در آن زمان مانیفست خود را خواهیم نوشت. من در حال حاضر به مبارزه در این انتخابات فکر می‌کنم.

انتهای پیام

کد N784582