نیویورک‌تایمز: خواسته‌های نتانیاهو درباره توافق با ایران غیرمنطقی و غیر واقع‌گرایانه است

سیاسی

خواسته‌های غیرمنطقی اخیرا توسط نتانیاهو در مورد توافق با ایران مطرح شده است اگر توسط دولت اوباما در مذاکرات پیگیری شود دیگر به طور کلی هیچ توافقی در کار نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ نیویورک‌تایمز در گزارشی در مورد خواسته‌های نابه‌جا و غیرمعقول نخست‌وزیر اسراییل در رابطه با توافق هسته‌ای ایران نوشت: بنیامین نتانیاهو خواسته‌های نابه‌جا و زیادخواهی‌هایی را در مورد توافق با ایران مطرح کرده است؛ روز گذشته نیز وزیر اطلاعات اسراییل خواسته‌های جدیدی را مطرح و ادعا کرد که درج این موارد در توافق با ایران ضامن دستیابی به یک توافق خوب خواهد بود.

این در حالی است که خواسته‌های جدید اسراییل غیرمنطقی و غیرواقع‌گرایانه است و در صورتی که توسط دولت اوباما در مذاکره با ایران مطرح شود به طور کلی هیچ‌گونه توافقی در کار نخواهد بود.

این گزارش در ادامه می‌افزاید: نتانیاهو طوری رفتار می‌کند که گویی به تنهایی می‌تواند مفاهیم جدیدی را به توافقی تحمیل کند که نه‌تنها ایران و آمریکا بلکه روسیه، فرانسه، انگلیس، آلمان و چین به مدت 18 ماه برای آن تلاش کردند.

نتانیاهو سعی می‌کند تا منطقی به نظر برسد؛ او می‌گوید: من قصد از بین بردن توافق را ندارم، این در حالی است که او با وجود انتقادات گسترده از این توافق هیچ‌گونه پیشنهاد سازنده و منطقی را مطرح نکرده است.

تفاهم اولیه‌ای که در لوازن سوییس میان ایران و کشورهای 1+5 به دست آمده و قرار است تا 30 ژوئن قطعی شود در واقع به طرز شگفت آوری جامع بوده و فرصت‌های مناسبی را برای از بین بردن ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرده است.

نکته‌ای که نتانیاهو به آن بی‌توجه است این است که در هر مذاکره‌ای بدون انعطاف و سازش دو طرف هیچ‌گونه توافقی در کار نخواهد بود.

البته اگر امکان توقف کامل برنامه و فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود داشت قطعا بهتر بود اما این اتفاق نخواهد افتاد.

برای آمریکا پیش‌تر بسته شدن تاسیسات فوردو هدف بود اما شاهدیم که ایران مجاز به استفاده از تعدادی از سانتریفیوژ‌ها برای تولید ایزوتوپ‌های پزشکی در آن است.

همه‌ی مواردی که در تفاهم اولیه آمده است به طور قطع باعث جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای می‌شود.

کارشناسان اعلام کرده‌اند در توافق قطعی نیز ایران موظف به رفع همه‌ی ابهامات و جزییات پیش از برداشته شدن تحریم‌هاست.

انتهای پیام

کد N784471