رویترز گزارش داد:

یک سوم جمهوری‌خواهان آمریکا از تفاهم لوزان حمایت می‌کنند

سیاسی

در نظرسنجی که به طور مشترک از سوی خبرگزاری رویترز و مرکز «ایپسوس» منتشر شد، جمهوری خواهان آمریکا بیش از آنکه مخالف تفاهم لوزان باشند نسبت به آن دید مثبتی داشته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نتیجه نظرسنجی مشترک خبرگزاری رویترز و مرکز ایپسوس نشان داد که یک سوم از جمهوری خواهان آمریکا با تفاهم لوزان موافق بوده و نسبت به آن نظر مساعدی دارند. انتشار نتایج این نظرسنجی می تواند نمایندگان حزب جمهوری خواه را در کنگره آمریکا -که به شدت با نتیجه به دست آمده در آخرین دور از مذاکرات هسته ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ مخالف هستند- با چالش جدی روبرو کند.

بر اساس نتایج به دست آمده در این نظرسنجی، ۳۱ درصد از مردم آمریکا که خود را وابسته به حزب جمهوری خواه می دانند با تفاهم لوزان موافق هستند. در مقابل، ۳۰ درصد از جمهوری خواه آمریکا با این تفاهم نامه مخالف بوده و ۴۰ درصد نیز درباره موضع خود اطمینان کافی ندارند.

به این ترتیب، نظرسنجی رویترز - ایپسوس حاکی از اختلاف نظرعمیق بین جمهوری خواهان آن هم در زمانی است که رهبران این حزب در تلاش برای معکوس جلوه دادن اقدامات «باراک اوباما» رئیس جمهور دموکرات آمریکا و تهییج افکار عمومی به ضرر وی هستند.    

از سوی دیگر، به موجب همین نظرسنجی، باراک اوباما مجبور است برخی از هم حزبی های خود را نیز درباره فواید تفاهم لوزان قانع کند. از قرار، ۵۰ درصد از دموکرات ها نسبت به این تفاهم نامه دید مثبت دارند حال آنکه ۱۰ درصد با آن مخالف بوده و ۳۹ درصد نیز نامطمئن هستند.

اما تفاهم لوزان در میان رای دهندگان مستقل (رای دهندگانی که به هیچ یک از دو حزب دموکرات و جمهوری خواه وابستگی ندارند) نیز از محبوبیت برخوردار است به گونه ای که ۳۳ درصد از رای دهندگان مستقل آمریکایی موافقت خود را با آن اعلام کرده، ۲۱ درصد با آن مخالف بوده و ۴۵ درصد نسبت به موضع خود اطمینان کامل ندارند.

در این میان، ۴۸ درصد از دموکرات ها بر درستی رویکرد دیپلماتیک در حل مذاکرات هسته ای ایرات تاکیید کردند و ۱۸ درصد از دموکرات ها نیز نظر مشابه داشتند.

در مجموع استفاده از گزینه نظامی از محبوبیت بسیار کمی در بین رای دهندگان هر سه حزب مطرح آمریکا برخوردار بوده است به گونه ای که تنها ۵ درصد از دموکرات ها، ۱۱ درصد از جمهوری خواهان و ۶ درصد از رای دهندگان مستقل  استفاده از دخالت نظامی را در حل مسئله هسته ای ایران جایز دانستند.

این نظرسنجی بین روزهای ۷-۳ ماه میلادی آوریل و در بین ۸۹۳ دموکرات، ۸۰۳ جمهوری خواه و ۳۲۰ رای دهنده مستقل صورت گرفته است.