"سازمان نیروهای مردمی عراق" زیر نظر مستقیم العبادی قرار گرفت

سیاسی

در پی آزادسازی شهر تکریت و مطرح شدن انتقادهایی علیه نیروهای داوطلب مردمی، نخست‌وزیر عراق طی حکمی این نیروها را زیر نظر مستقیم خود درآورد.

در پی آزادسازی شهر تکریت و مطرح شدن انتقادهایی علیه نیروهای داوطلب مردمی، نخست‌وزیر عراق طی حکمی این نیروها را زیر نظر مستقیم خود درآورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه الاخبار لبنان، کابینه عراق در نشستی به ریاست حیدر العبادی، نخست‌وزیر به تمام وزارتخانه‌های این کشور دستور داد تا در تعاملات خود با نیروهای بسیج مردمی مراقب باشند و با آنها مانند یک نهاد رسمی برخورد کنند.

بر اساس دستور العبادی، از این پس نیروهای مردمی در قالب یک نهاد رسمی دولتی و زیر نظر مستقیم نخست‌وزیر که فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نیز هست، اداره می‌شوند.

این تصمیم چند روز پس از پایان درگیری‌ها در استان صلاح‌الدین و پاکسازی تکریت مرکز این استان و آمادگی نیروهای عراقی برای آزادسازی دیگر مناطق این کشور از جمله دو استان الانبار و نینوا اتخاذ شد.

برخی گروه‌های داوطلب مردمی در جریان آزادسازی شهر تکریت و حتی چند روز پس از شکست داعش اقدام به آتش زدن خانه‌ها و مغازه‌های تکریت کردند و ده‌ها تن از ساکنان این شهر را نیز کشتند که گفته‌ می‌شود انگیزه‌های قومی طایفه پشت این جریان بوده است.

فزع الجمیلی، یکی از فرماندهان نیروهای بسیج مردمی در استان الانبار درخصوص آمادگی‌ها برای عملیات نظامی آتی در دیگر شهرهای عراق گفت: آزادسازی فلوجه از دست گروه تروریستی داعش نزدیک است و نیروهای مردمی با مشارکت نیروهای عراقی شهر فلوجه را از سه جهت محاصره کرده‌اند.

الجمیلی تصریح کرد: نیروهای متشکل از ارتش، بسیج مردمی و عشایر طی چند روز آتی عملیات نظامی گسترده‌ای را به منظور آزادی کامل فلوجه آغاز خواهند کرد.

وی افزود: نیروهای امنیتی پس از کنترل بر ورودی و خروجی‌های محورهای شمالی، شرقی و جنوبی فلوجه، کاملا آماده‌اند تا این شهر را آزاد کنند و ما منتظریم تا زمان آغاز این عملیات بزرگ اعلام شود.

از سوی دیگر، اثیل نجیفی، استاندار نینوا نیز اعلام کرد که سفر حیدر العبادی به اقلیم کردستان عراق، زمینه‌ساز آغاز عملیات نظامی برای آزادسازی نینوا است. العبادی روز گذشته راهی اربیل شد و گفته می‌شود مذاکراتی برای متقاعد کردن کردها جهت مشارکت در عملیات آزادسازی دیگر مناطق عراق با مسئولان اربیل داشته است.

انتهای پیام

کد N784201