بحرانی‌تر شدن اوضاع انسانی در یمن با ادامه تجاوز عربستان

سیاسی

با ادامه تجاوز عربستان و همپیمانانش به یمن وضعیت در این فقیرترین کشور عربی روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود و شمار قربانیان حملات ائتلاف عربی از مرز 540 تن گذشته است که 180 تن از آن‌ها کودک هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه المیادین گزارش داد که در حمله عربستان سعودی و همپیمانان این کشور به مدرسه السبطین در مرکز یمن، شش دانش آموز کشته شده و چند تن دیگر زخمی شدند. سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرد که آمار قربانیان تجاوز به یمن از 540 کشته و 1700 زخمی فراتر رفته است. از آغاز این حملات 180کودک کشته شده‌اند.

از جمله این حملات، در حمله مستقیم به خانه‌ای در استان صنعا سه کودک و دو زن کشته شدند. در منطقه العند در صعده واقع در شمال یمن نیز 18 تن کشته شدند که 8 تن از آنها از یک خانواده بودند. در شش حمله نیز کوه‌های النهدین در جنوب صنعاء هدف قرار گرفت که به نوشته المیادین در این حملات سه مدرسه هدف قرار گرفتند.

الشرق الاوسط نیز گزارش داد که از زمان حمله ائتلاف به یمن حدود 200 تن در عدن کشته شده‌اند. در درگیری‌های عدن هزاران تن نیز زخمی شده‌اند.

در همین حال در عرصه میدانی پیشروی‌های نیروهای یمنی در مناطق حضور القاعده در جنوب این کشور به ویژه در استان شبوه ادامه دارد در شهر عدن نیز نیروهای یمنی فرودگاه و اسکله عدن و کاخ ریاست جمهوری در الکریتی را تحت کنترل خود درآوردند.

منابعی در استان حضرموت در شرق یمن نیز اعلام کردند که افراد مسلح القاعده به پایگاهی در مرزهای یمن با عربستان یورش برده و دست کم دو سرباز را به قتل رساندند. منابع مذکور افزودند که تروریست‌های القاعده این پایگاه را که در فاصله 440 کیلومتری شمال شرق صنعا قرار دارد تحت تصرف خود درآوردند.

رهبر انصارالله در مکانی امن است

عبدالملک العجری، مدیر دفتر سیاسی جنبش انصارالله اعلام کرد عبدالملک الحوثی، رهبر انصارالله در مکانی امکن و به دور از دسترس حملات هوایی ائتلاف است. وی همچنین اخباری مبنی بر این که عبدالملک حوثی از سوی جنگنده‌های عربستانی هدف قرار گرفته تکذیب کرد.

درخواست کشورهای عربی برای درج نام پسر صالح در لیست سیاه

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و اردن خواهان این هستند که شورای امنیت سازمان ملل نام پسر علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن را در فهرست سیاه قرار دهد. این کشورها همچنین خواهان قرار گرفتن نام رهبر جنبش انصارالله در لیست سیاه هستند.

کشورهای عضو شورای امنیت روز گذشته جهت بررسی پیش نویس قطعنامه‌ پیشنهادی اعراب جمع شدند.

در همین راستا، ریاض یاسین، وزیر خارجه در دولت مستعفی یمن اعلام کرد که امارات به اطلاع آنها رسانده است که مصونیت دیپلماتیک احمد علی صالح، پسر علی عبدالله صالح و رئیس سابق گارد ریاست جمهوری یمن را برداشته است. وی به عنوان سفیر یمن به امارات فرستاده شده بود. عبدربه منصور هادی اخیرا دستوری صادر کرد که براساس آن احمد علی صالح را برکنار کرد.

اولین هواپیمای صلیب سرخ وارد صنعا شد

در همین حال دومینک اشتلهارت، مدیر عملیات کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در حساب خود در توییتر نوشت که اولین هواپیمای این کمیته که در آن کادر پزشکی حضور داشت، وارد صنعا شد.

صلیب سرخ اوضاع در یمن را پس از گذشت حدود دو هفته از حملات بسیار بحرانی توصیف کرده است.

انتهای پیام

کد N784030