آمریکا یک میلیارد دلار سلاح به پاکستان می‌فروشد

دولت واشنگتن درخواست پاکستان را برای خرید هلی کوپترهای جنگنده پیشرفته، موشک و دیگر تجهیزات ساخت آمریکا تصویب کرد؛ اقدامی که ظرفیت پاکستان برای مبارزه با تروریسم را تقویت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیشن، براساس برنامه فروش نظامی خارجی، این توافق به ارزش یک میلیارد دلار شامل هلی‌کوپترهای جنگنده "وایپر" و موشک‌های "هلفایر" است.

براساس اطلاعیه یکی از آژانس‌های امنیت دفاعی به کنگره که باید هرگونه فروش تسلیحات و تجهیزات نظام را تایید کند، این فروش پیشنهاد شده با کمک به بهبود امنیت کشوری که برای سیاست خارجه و اهداف امنیت ملی آمریکا در جنوب آسیا مهم و قابل توجه است، با سیاست خارجه و امنیت ملی آمریکا هماهنگی خواهد داشت.

این آژانس دفاعی افزود: این هلی کوپترها و سیستم‌های تسلیحاتی با هدف حمایت از عملیات‌های پاکستان در زمینه مقابله با تروریسم و شبه نظامی‌گری در جنوب آسیا، به اسلام آباد ارسال خواهد شد.

براین اساس برای پاکستان هواپیمای جنگنده‌ و شناسایی دقیق و پیشرفته قادر به پرواز در ارتفاع بالا ارسال خواهد شد. پاکستان با کسب این توانایی می‌تواند عملیات‌هایش را در وزیرستان شمالی، مناطق قبیله‌ای نشین و دیگر مناطق کوهستانی و دور افتاده در تمامی آب‌ و هواها و شب و روز ارتقاء دهد.

فروش پیشنهادی این تجهیزات و خدمات پس از فروش آن تعادل نظامی اساسی در این منطقه را تغییر نمی‌دهد.

این در حالی است که روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: کمپانی‌های دفاعی آمریکا برای فروش این تسلیحات به پاکستان با کمپانی‌های دفاعی روسیه و چین همکاری دارند.

انتهای پیام

کد N783968