کارتر: آمریکا مخالف گزینه نظامی برای حل اختلافات ارضی در آسیا است

وزیر دفاع آمریکا امروز (چهارشنبه) گفت که واشنگتن به شدت مخالف متوسل شدن به شیوه‌های نظامی برای حل اختلافات ارضی در منطقه آسیا- اقیانوسیه و نیز تلاش برای تغییر وضعیت کنونی با نظامی‌گری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، "اشتون کارتر" وزیر دفاع آمریکا پس از مذاکره با همتای ژاپنی خود از اقدامات توکیو در راستای افزایش نقش نظامی استقبال کرد.

در شرایطی که چین موضع قاطعانه‌تری را در مناقشات ارضی اتخاذ کرده است، آمریکا متحدانش از جمله ژاپن و استرالیا را به ایفای نقش نظامی گسترده‌تر ترغیب می‌کند.

کارتر گفت که ایالات متحده هیچ موضعی را در اختلافات ارضی این منطقه اتخاذ نمی‌کند اما به شدت مخالف توسل به گزینه نظامی برای حل این مناقشات است. مذاکرات اشتون کارتر با "جن ناکاتانی"، وزیر دفاع ژاپن با هدف نشان دادن ائتلاف امنیتی میان این دو کشور بوده است.

سفر کارتر با اولین به‌روزرسانی خط‌ مشی همکاری دفاعی ژاپن- آمریکا از 1997 مصادف شده است. این بازنگری چشم‌انداز تعامل میان واشنگتن- توکیو را در راستای تلاش شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن برای تغییر قانون اساسی صلح‌طلب گسترش می‌دهد.

اشتون کارتر با استقبال از تلاش‌های ژاپن بار دیگر نسبت به ادعاهای چین در مناطق مورد مناقشه دریای چین جنوبی ابراز نگرانی کرد.

وی گفت: ما به شدت نگران فعالیت‌ها و اقدامات چین در اراضی مورد مناقشه هستیم و این با تعهدات پیشین چین در نشست آ سه آن مغایرت دارد. ما همچنین نگران توسل به گزینه نظامی هستیم. چنین اقداماتی تنش‌ها را به شدت افزایش داده و چشم‌انداز راه‌حل دیپلماتیک را کاهش می‌دهد. ما تاکید داریم که چین باید اقدامات خود را محدود کرده و از طریق خویشتن‌داری به افزایش اعتماد منطقه‌ای کمک کند.

انتهای پیام

کد N783726