همزمان با سفر معاون کری به عربستان؛

آمریکا ارسال سلاح برای ائتلاف ضد حوثی‌ در یمن را تسریع می‌کند

سیاسی

معاون وزیر خارجه آمریکا در سخنانی تصریح کرد که کشورش در ارسال سلاح برای ائتلاف «طوفان قاطع» علیه مردم یمن تعجیل خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، آنتونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا که با تعدادی از مسوولان عربستانی دیدار کرد، در مصاحبه با خبرنگاران در ریاض گفت: آمریکا روند تبادل اطلاعات با ائتلاف «طوفان قاطع» را افزایش خواهد داد. عربستان نیز پیام محکمی به انصارالله و هم‌پیمانانشان فرستاده است که مبنی بر اینکه آنها نمی‌توانند یمن را تحت کنترل خود درآورند.

این مقام آمریکایی از تمامی طرف‌های سیاسی خواست تا به آنچه که آن را «راه‌حل سیاسی - توافقی» خواند، پایبند باشند.

وی با بیان اینکه کشورش سلاح‌هایی را در اختیار ائتلاف قرار می‌دهد، افزود که آنها به تبادل اطلاعات ادامه می‌دهند و گروه برنامه‌ریزی مشترک جهت هماهنگی در مرکز عملیات عربستان تشکیل داده‌اند.

استیو وارن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز در پاسخ به سوالی در مورد این سخنان بلینکن گفت که آمریکا خواهان تحویل مهمات به هم‌پیمانانش است تا در اجرای خواسته‌های پیشین شریکان خود شتاب کند.

پیشتر نیز سعود فیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی با بلینکن در ریاض دیدار کرد و در این دیدار تحولات منطقه به ویژه مساله یمن و روابط دو جانبه جهان دو کشور را مورد بررسی قرار داد.

بلینکن همچنین با محمد بن نایف بن عبداللعزیز جانشین ولیعهد و وزیر کشور عربستان دیدار کرد.

این دیدار پس از دیدار بلینکن با عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن و همچنین عبداللطیف زیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس صورت گرفت.

از سوی دیگر، سخنگوی سفارت آمریکا در عربستان اعلام کرد که کشورش آماده ارائه حمایت لجستیکی لازم برای مشارکت در جنگ ائتلاف عربی علیه مردم یمن و ارائه خدمات سوخت رسانی به جنگنده‌های ائتلاف است.

وی گفت:‌ ورورد ما به این جنگ از سوی کنگره در حال بررسی است و ما قبل از هر اقدامی با عربستان هماهنگ خواهیم بود.

انتهای پیام

کد N783693