ابوطالبی مطرح کرد

شکل‌گیری همکاری‌های ایرانی ترکی عربی در خصوص امنیت و ثبات یمن

ايران,تركيه,يمن

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به کشورمان از شکل‌گرفتن همکاری‌های سه جانبه ایرانی ترکی عربی خبر داد و آن را تامین‌کننده منافع مسلمانان منطقه بویژه امنیت و ثبات یمن دانست.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به کشورمان از شکل‌گرفتن همکاری‌های سه جانبه ایرانی ترکی عربی خبر داد و آن را تامین‌کننده منافع مسلمانان منطقه بویژه امنیت و ثبات یمن دانست.

به گزارش ایسنا،حمید ابوطالبی در صحفه شخصی خود در توئیتر نوشت: به دنبال سفر روزگذشته ولیعهد عربستان به ترکیه و مذاکرات به عمل آمده در دیدار روسای جمهور ایران و ترکیه امنیت منطقه و موضوع یمن شکل ویژه ای داشت.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه در این دیدار طرفین بر آتش‌بس و توقف سریع حملات و جنگ، مذاکرات یمنی-یمنی، و آغاز گفتگوها در کشور ثالث بیطرف توافق کردند، به سفر اردوغان به تهران اشاره کرده و می نویسد: نقش تعیین کننده ایران در ثبات و امنیت منطقه و کارکرد دیپلماتیک و نفوذ کشورمان در موضوعات منطقه ای مورد تاکید طرف ترک بود. به نظرمی رسد از این گفتگوها،همکاری های سه جانبه ایرانی-ترکی-عربی شکل گرفته و تامین کننده منافع مسلمانان منطقه بویژه امنیت و ثبات یمن باشد.

رییس جمهوری کشورمان روز سه شنبه در دیدار با رجب طیب اردوغان با تأکید بر اینکه ایجاد ثبات و مقابله با ناامنی در منطقه نیازمند همکاری همه کشورهای منطقه است، گفت: ایران و ترکیه باید تلاش‌های خود را در جهت استقرار صلح و امنیت در منطقه مضاعف کنند.

حسن روحانی در دومین جلسه شورای راهبردی همکاریهای تهران – آنکارا با اشاره به مذاکرات خود با رجب طیب اردوغان رییس‌ جمهوری ترکیه و اشتراک نظر دو کشور در خصوص بسیاری از مسایل منطقه ای افزود: تهران و آنکارا معتقدند باید جنگ و حملات نظامی در یمن متوقف شود و زمینه برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم یمن فراهم گردد.

رییس جمهوری تصریح کرد:راه‌ حل صلح‌آمیز برای مسأله یمن مذاکره یمنی – یمنی است و باید همه گروه‌های حاضر در این کشور در پای میز مذاکره در کشوری بی‌طرف گردهم آیند تا دولتی فراگیر متشکل از همه احزاب و طوایف ایجاد شود.

در این دیدار رئیس جمهوری ترکیه نیز با اشاره به مسایل منطقه خاورمیانه از جمله یمن اظهار کرد: کشورهای منطقه باید خود مشکلات منطقه را حل کنند. اردوغان همچنین بر آتش بس همزمان برای ارایه کمک به مردم یمن تأکید کرد و خواستار تشکیل اجلاسی با حضور همه یمنی‌ها برای حل معضل این کشور شد تا دولتی ملی و فراگیر تشکیل شود.

انتهای پیام

کد N783653