نگرانی منتقدان بیانیه لوزان در آمریکا از فکت‌شیت‌های مختلف

سیاسی

نمایندگان منتقد توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا با اشاره به وجود اختلاف در اطلاعات داده شده از سوی ایران و آمریکا درباره بیانیه لوزان ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه خبری فاکس‌نیوز، مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در یادداشتی در این زمینه مدعی شده است که ایران چارچوب سیاسی را که تمامی پارامترهای لازم برای دستیابی به توافق جامع در آن است، نپذیرفته و تنها چارچوبی را پذیرفته که با چارچوب مد نظر آمریکا تناقض دارد.

این سناتور به همراه چند تن دیگر از سناتورهای جمهوری‌خواه منتقد توافق هسته‌ای بر این باورند که بین روایت ایران از بیانیه و روایت آمریکا از آن اختلاف وجود دارد و این مسئله باعث زیر سوال رفتن دولت آمریکا شده و مسئله باعث شده تانمایندگان کنگره خواهان دسترسی به توافق نهایی شوند.

باب کروکر در این‌باره مدعی شده است که ایران مسائلی برخلاف آنچه توسط آمریکا بیان شده اعلام می‌کند و این در شرایطی است که درباره مسائلی از قبیل برداشتن تحریم‌ها، مسئله سانتریفیوژها، ذخایر اورانیوم غنی شده و رآکتور آب سنگین میان سخنان مقامات دو کشور اختلافاتی وجود دارد که این مسائل موجب شده نیاز به تصویب قانون مورد نظر کنگره مبنی بر نظارت این نهاد بر توافق هسته‌ای از سوی جمهوری‌خواهان احساس شود.اگرچه اوباما با این لایحه مخالفت می‌کند.