دیدار امیر عبداللهیان با فرستاده ویژه دولت چین در امورخاورمیانه

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با فرستاده ویژه دولت چین در امور خاورمیانه دیدار و پیرامون تحولات منطقه تبادل نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این دیدار گونگ شیا شننگ، فرستاده ویژه دولت چین، با اشاره به بحران‌های مکرر منطقه و جنگ یمن بر ضرورت توجه جامعه جهانی به مسائل منطقه و احترام به حق حاکمیت کشورها در سرنوشت سیاسی ملتهای منطقه تاکید کرد.

وی اظهار کرد که کشورهای منطقه باید با توسل به همکاری به راهکارهای سیاسی برای حل و فصل بحران خاورمیانه دست یابند. وی همچنین بر تعهد چین نسبت به کشورهای صدمه دیده از اقدام تروریست‌ها تاکید کرد.

فرستاده ویژه دولت چین در ادامه با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه بر آمادگی کامل کشورش برای پاسداری از صلح و ثبات منطقه‌ای تاکید کرد.

در این دیدار حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با اشاره به توجه دولت چین به مسائل خاورمیانه، بحران‌های پی در پی این منطقه را که با دخالت‌های خارج و درون منطقه‌ای دامن زده شده است را زمینه ایجاد و تقویت گروه‌های تروریستی جدیدتر و پیچده‌تر دانست که در حال گسترش به نقاط پیرامونی خاورمیانه و تهدید منابع بخش بزرگتری از جهان است.

وی با اشاره به حمله عربستان به یمن به تشریح سیاست‌های اصولی ایران و اقدامات انجام شده دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت و کشتار مردم غیر نظامی یمن اشاره و تاکید کرد این بحران تنها از طریق سیاسی و توقف فوری حمله نظامی عربستان به یمن و گفتگوهای ملی با حضور همه طرف‌های موضوع در کشوری بی طرف امکان پذیر است.

امیرعبداللهیان همچنین هشدار داد که حرکت‌های این چنینی که در خلاف جهت منافع منطقه‌ای عربستان است و ممکن است زمینه تکرار تجارب لیبی و سوریه را فراهم کند و لذا کشورهای منطقه نباید در دام طراحی‌های مشکوک گرفتار آیند.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه با تقدیر از مواضع چین، بر ضرورت همکاری و تعامل نظر جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مستقل و موثر از جمله چین تاکید کرد و خواستار فعال شدن بیشتر آن کشور در جلو گیری از گسترش بحران شد.

نماینده ویژه وزیر امور خارجه چین نیز سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در موضوعات منطقه‌ای را اصولی و منطبق با سیاست‌های کلان چین دانست و بر ضرورت انجام دیدارها و تبادل نظرهای دیپلماتیک بین طرفین تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N783456