گرامیداشت چهلم نمتسوف در مسکو

سیاسی

امروز (سه‌شنبه) صدها تن به مناسبت گذشت 40 روز از قتل بوریس نمتسوف، مخالف سرشناس دولت روسیه در مسکو، در نزدیکی دیوارهای کاخ کرملین تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بوریس نمتسوف، مخالف سرشناس دولت روسیه 27 فوریه گذشته در حالی که مشغول پیاده‌روی در اطراف کاخ کرملین بود، با شلیک یک فرد ناشناس کشته شد. هنوز مشخص نشده چه کسی عامل این قتل بوده است.

صبح امروز پُلی در مسکو که نمتسوف روی آن به قتل رسید، مملو از هوادارانی بود که برای گرامیداشت یاد او، دسته گل آورده و در محل قتلش شمع روشن کردند. در ساعت 11 صبح به وقت محلی براساس یک زمان از پیش تعیین شده برای گرامیداشت نمتسوف خودروها بوق خود را به صدا درآوردند. برخی از رانندگان تصاویر نمتسوف را در پشت شیشه جلوی اتومبیلشان قرار دادند.

امروز مصادف با چهلم این چهره مخالف ولادیمیر پوتین است و در روسیه، براساس سنت مسیحیت ارتدوکس، این تاریخ را گرامی می‌دارند. قتل نمتسوف یکی از گسترده‌ترین اعتراضات مخالفان در روسیه را رقم زد. برخی مخالفان پوتین، کرملین را متهم می‌کنند به اینکه در روسیه فضای نفرت ایجاد کرده است.

تاکنون پنج متهم که همه آن‌ها اهل منطقه چچن هستند، در ارتباط با این پرونده دستگیر شده‌اند. برخی حامیان نمتسوف معتقدند مقامات روسیه با انداختن تقصیر به گردن افراط‌گران چچنی می‌خواهند مسئولیت این قتل را از دوش دولت بردارند.

چند روز پیش زائور دادایف، متهم اصلی دستگیر شده به دادگاه گفت که برای اعتراف به این قتل ضرب‌وشتم شده و تحت فشار قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N783354