اوباما: سریعا برای حذف نام کوبا از لیست حامیان تروریسم اقدام ‌می‌کنیم

سیاسی

رئیس‌جمهوری آمریکا امروز (سه‌شنبه) متعهد شد که به محض دریافت درخواست وزارت خارجه درباره حذف نام کشور کوبا از لیست کشورهای حامی تروریسم، سریعا اقدام کند؛ موضوعی که به چالشی اساسی در احیای روابط حسنه با هاوانا تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه با رادیو ملی (NPR) گفت: به محض اینکه من درخواست وزارت امور خارجه آمریکا را در این رابطه دریافت کنم، دستور اقدام صادر می‌کنم.

در شرایطی که تنها چند روز تا آغاز نشست پاناما در روز جمعه باقی مانده است و در حالی که اوباما می‌خواهد برای اولین بار از 17 دسامبر با رائول کاسترو، رئیس‌جمهوری کوبا دیدار کند، مساله حذف نام کشور کوبا از لیست آمریکایی حامیان تروریسم همچنان لاینحل باقی مانده و این در حالی است که هاوانا بر حل سریع این مساله به عنوان عامل کلیدی در احیای مناسبات دوجانبه تاکید دارد.

اوباما در اوایل ماه مارس در مصاحبه دیگری با خبرگزاری رویترز ابراز امیدواری کرده بود که سفارت‌های دو کشور پیش از نشست پاناما در دهم و یازدهم آوریل بازگشایی شود. اما اینکه تاکنون درباره حذف نام کوبا از لیست حامیان تروریسم اقدامی صورت نگرفته است، تردیدهای بسیاری را درباره عادی‌سازی روابط در چهارچوب زمانی مشخص به وجود آورده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه با ان.پی.آر بدون اشاره به اینکه مذاکرات طرفین به کجا رسیده است، گفت که منتظر اعلام وزارت خارجه کشورش برای صدور اقدام در رابطه با کوبا است.

وی تاکید کرد که تصمیم وی در این باره بر پایه اقدامات "سرکوبگرانه و یا خودکامه‌ای که دولت کوبا در کشور خودش انجام می‌دهد"، اتخاذ نخواهد شد بلکه این تصمیم بر اساس "اقدامات کنونی دولت کوبا در رابطه با تروریسم" گرفته می‌شود.

کوبا در سال 1982 زمانی که به شورشیان مارکسیست کمک می‌کرد، در لیست حامیان تروریسم جای گرفت اما این کشور هم‌اکنون از روند صلح با شورشیان چپگرای فارک در کلمبیا حمایت می‌کند.

اوباما در مصاحبه خود گفت: گمان می‌کنم که هم‌اکنون فرصتی واقعی وجود دارد و ما همچنان به تدابیر خود ادامه می‌دهیم. امید ما این است که بتوانیم سفارتمان را در کوبا بازگشایی کنیم و یک‌بار دیگر تماس‌های عادی و رایزنی‌ بر سر موضوعات مختلف با کوبا داشته باشیم. برخی از این مسائل در راستای منافع دوجانبه است. سخن آخر من این است که من با جدیت درخواست‌هایی که وزارت خارجه در این باره مطرح می‌کند، دنبال می‌کنم.

انتهای پیام

کد N783173