خدمتی نو در عرصه تبلیغ

راه‌اندازی مرکز تربیت مبلغ ناشنوایان از سوی یک مرجع تقلید

آيت‌الله وحيد خراساني

مسئول مرکز تربیت مبلغ ناشنوایان گفت: این مرکز با دستور آیت‌الله وحید خراسانی راه‌اندازی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام محمد کاشانی در گفت‌وگویی با اشاره به فعالیت‌های مؤسسه آموزش عالی خاتم النبیین(ص)، اظهار کرد: این مؤسسه از سال 1389 تحت اشراف بیت حضرت آیت‌الله وحید خراسانی فعالیت‌های خود را به صورت رسمی آغاز کرده و دانش پژوهان در رشته‌های گوناگون در آن به تحصیل می‌پردازند.

وی ادامه داد: یکی از مراکزی که تحت مجموعه مؤسسه آموزش عالی خاتم النبیین(ص) در حال فعالیت است، مرکز تربیت مبلغ ناشنوایان است که برنامه‌های خود را از ابتدای سال تحصیلی 94-93 آغاز کرده است.

مسئول مرکز تربیت مبلغ ناشنوایان گفت: این مرکز با درخواست تعدادی از ناشنوایان و نیاز شدید این عزیزان، برای نخستین بار در حوزه علمیه راه‌اندازی شده است.

این کارشناس تبلیغ ناشنوایان که با خبرگزاری حوزه نیوز گفت‌وگو می‌کرد، خاطرنشان کرد: محرومیت از آموزش‌های دینی، متون قابل فهم، فیلم‌ها و کلیپ‌های مورد نیاز و ... از مواردی است که این مؤسسه را بر آن داشت تا مرکز تربیت مبلغ ناشنوایان را راه‌اندازی کند.

کاشانی با بیان این‌که «مرکز تربیت مبلغ ناشنوایان با دستور آیت‌الله وحید خراسانی راه‌اندازی شده است» تصریح کرد: در دو مرحله مبلغین سطوح عالی را برای شرکت در این دوره‌ها فراخوان کردیم که حدود 30 نفر گزینش و در دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: اساتید برجسته‌ای از انجمن ناشنوایان تهران برای این دوره دعوت شدند که در حال حاضر سطح 1 دوره به اتمام رسیده و سطح 2 آن آغاز شده است.

مسئول مرکز تربیت مبلغ ناشنوایان افزود: در حال حاضر مبلغین ما این توانایی را دارند که با ناشنوایان وارد دیالوگ شده و با زبان اشاره سخنرانی و مداحی داشته و همچنین برخی از فیلم‌ها را ترجمه کنند.

این کارشناس عرصه تبلیغ ناشنوایان با بیان این‌که «براساس آمار انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، بیش از 2 میلیون نفر ناشنوا و کم شنوا در کشور زندگی می‌کنند» گفت: این آمار بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی در دنیا 360 میلیون نفر است که جمعیت انبوهی بوده و نیازمندی‌های بسیاری دارند.

کاشانی اظهار کرد: مخاطبین ما در ایران نیاز به آموزش احکام و ترجمه قرآن، روایت، دعا و اخلاقیات به زبان ناشنوایان دارند تا بتوانند به نیازهای خود دست پیدا کنند.

وی با اشاره به این‌که «در حال حاضر با انجمن‌ها و مدارس ناشنوایان ارتباط داریم» گفت: ساده سازی متون دینی؛ حتی سخنرانی‌های مذهبی از جمله کارهایی است که باید برای این عزیزان انجام شود؛ چراکه این افراد به خاطر محدودیت‌هایی که داشتند، نتوانستند پیش زمینه‌های فهم کامل این مطالب را کسب کنند.

مسئول مرکز تربیت مبلغ ناشنوایان با تأکید بر محرومیت زدایی از افراد ناشنوا، خاطرنشان کرد: ایران یکی از محروم‌ترین کشورها در عرصه تبلیغ ناشنوایان است که باید در این راستا تلاش‌های بیشتری صورت بپذیرد.

این کارشناس عرصه تبلیغ ناشنوایان با اشاره به این‌که «برنامه‌های گوناگونی را در سطح کشور برای این عزیزان برگزار کرده‌ایم» تصریح کرد: قزوین، مشهد، تهران و اصفهان از جمله شهرهایی بوده که برای ناشنوایان برنامه داشته و استقبال بالایی صورت پذیرفته است.

کاشانی در پایان با تأکید بر این‌که «حوزه علمیه باید مبلغان تخصصی تربیت کند» بیان کرد: موضوعاتی همچون، کودک، ناهنجاری‌های اجتماعی، ناشنوایان، نابینایان، فرق و ادیان، مشاوره و ... از جمله مواردی است که حوزه علمیه باید وارد عمل شده و مبلغین تخصصی تربیت کند.

انتهای پیام

کد N783157