معاون جان کری در لبنان: به ایجاد تحول سیاسی در سوریه پایبندیم

معاون وزیر خارجه آمریکا در سخنانی اظهار کرد که کشورش بر تعهدات خود مبنی بر حمایت از تحولات سیاسی سوریه که به ایجاد دولتی متشکل از تمام طرفین منجر شود و آزادی، کرامت و امنیت ملت سوریه را تضمین کند، پایبند است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، آنتونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به لبنان طی سخنانی ادعا کرد: همانطور که جان کری، وزیر خارجه کشور تاکید کرد بشار اسد در آینده نظام سوریه جایگاهی ندارد حمایت حزب‌الله لبنان از بشار اسد تنها به ادامه درگیری‌ها و افزایش موج فرار آوارگان سوری به لبنان منجر می‌شود.

وی مدعی شد: اقدامات حزب‌الله در سوریه به ضرر مردم سوریه و لبنان است.

معاون وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: کمک‌های امنیتی ما از جمله آموزش نیروهای نظامی و فراهم کردن سلاح مورد نیاز طی 9 سال گذشته به مبلغی حدود بیش از یک میلیارد دلار رسیده که این مساله قدرت دولت لبنان را برای حمایت از مردم خود و همچنین شکست افراد تندرو و تامین امنیت مرزهای خود بالا برده است.

وی افزود: ما به حمایت خود از نیروهای امنیتی که حافظ صلح، امنیت، ثبات و حاکمیت لبنان هستند، ادامه می‌دهیم و آمریکا از تلاش‌های دولت لبنان برای پذیرش تعداد زیاد آوارگانی که از سوریه به این کشور آمده‌اند، حمایت می‌کند.

وی اظهار داشت: انتخاب رئیس‌جمهور لبنان تمام مشکلات این کشور را حل نمی‌کند بلکه به منزله گامی در جهت پیشبرد صحیح امور است تا اینکه این خلأ پر شود. انتخابات لبنان مساله‌ای است که مربوط به خود لبنان است و تنها لبنانی‌ها هستند که درباره آن تصمیم می‌گیرند.

آنتونی بلینکن گفت که هیچ پیام و یا طرح مشخصی را به مسوولان لبنانی ارائه نکرده بلکه وی چندین مساله را به صورت کلی درخصوص اوضاع لبنان و منطقه مطرح کرده است.

بنابر گزارش‌ها، به نظر می‌رسد که وی پس از سفر به لبنان، احتمالاً برای بررسی پرونده هسته‌ای ایران به دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس سفر کند.

انتهای پیام

کد N782920