جان بولتون: کاهش بودجه دفاعی انگلیس دشمنان آمریکا را جسور می‌کند

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل با اعلام اینکه کاهش بودجه دفاعی انگلیس، دشمنان واشنگتن را در عرصه جهانی جسور می‌کند، خواستار افزایش سریع قابلیت‌ها و ظرفیت‌های ارتش انگلیس شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، انگلیس که از قدیم‌الایام متحد آمریکا بوده، به دنبال کاهش تعداد نیروهای خود به یک ششم است تا کسری بودجه را جبران کند. این کاهش تا 2018 تعداد سربازان انگلیس را به 82 هزار تن می‌رسد که کمترین از زمان جنگ‌های دوران ناپلئون و کمتر از 102 هزار تن در 2010 است.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس و حزب مخالف کارگر پیش از انتخابات هفتم مه 2015 از تضمین اینکه لندن دو درصد از سرانه تولید ناخالص داخلی را در مساله دفاعی هزینه می‌کند، امتناع کردند.

در این میان جان بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل گفت: موضع انگلیس آسیبی جدی بر پیکره آمریکاست.

وی در روزنامه دیلی تلگراف نوشت: دشمان مشترک ما متوجه شدند که یک انگلیس ضعیف باعث یک آمریکای ضعیف می‌شود و این تفکر آنها را جسور می‌کند.

این سفیر سابق با اشاره به مواضع روسیه و چین و اوضاع خاورمیانه گفت: کاهش بودجه دفاعی و تعداد سربازان ارتش انگلیس در این برهه حساس سیاسی و نظامی نباید اعمال شود.

این اظهارنظرها از جانب سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل یکی از جدیدترین هشدارها از جانب سیاستمداران آمریکایی و شخصیت‌های نظامی به لندن است؛ پیبشتر نیز افسران و فرماندهان ارشد سابق انگلیس چنین اظهارنظرهایی داشتند.

کامرون نیز پیشتر این انتقادها از جانب آمریکا را رد کرده و گفته بود که لندن در یک برنامه عظیم سرمایه‌گذاری دخیل است که شامل ارسال ناوهای هواپیمابر جدید، زیردریایی‌های اتمی، ناوشکن‌ها و ناوچه‌هاست.

انتهای پیام

کد N782757