تاکید چین بر ازسرگیری مذاکرات شش‌جانبه در مورد برنامه هسته‌ای کره‌شمالی

وزیر خارجه چین اعلام کرد، برای اینکه شرایطی برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای کره‌شمالی فراهم شود، تمامی طرفین در این مذاکرات باید مصالحه کرده و به نگرانی‌های یکدیگر توجه کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، تلاش‌های بسیاری برای ازسرگیری این مذاکرات از زمانی که آخرین بار در شش سال پیش شکست خورد، در حال انجام است.

نمایندگان کره‌جنوبی ماه گذشته در جریان گفت‌وگوهایی تاکید کردند که چین و روسیه و نیز آمریکا، ژاپن و کره‌جنوبی به "سطح مطلوبی از توافق" دست یافتند که چطور روند مذاکرات را آغاز کنند.

در همین حال "وانگ یی"، وزیر خارجه چین در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی روسیه گفت که تمام طرفین مسوولیت مشترکی برای حل مناسب این مشکل و تضمین صلح و ثبات در منطقه دارند.

وی تاکید کرد: مساله هسته‌ای کره‌شمالی مدت‌هاست که حل نشده باقی مانده و پیچیده شده است. اگر به نشانه‌ها و عوامل این مساله رسیدگی شده و قطعنامه‌ای کامل و برابر برای رسیدگی به نگرانی تمامی طرفین تصویب شود، آنگاه می‌توان به راه‌حلی برای این موضوع دست یافت. در شرایط کنونی امیدوارم که تمام طرفین با جدیت با یکدیگر همکاری کرده، مصالحه کنند و شرایطی را ایجاد کنند که مذاکرات شش جانبه از سر گرفته شود. مساله هسته‌ای کره‌شمالی باید در اولین فرصت و از طریق مذاکرات پایدار حل شود.

چین تنها متحد کره‌شمالی است اما روابط این دو کشور به دلیل خشم پکن از جاه‌طلبی‌های هسته‌ای پیونگ‌یانگ تیره شده است.

انتهای پیام

کد N782755