وزیر انرژی آمریکا: بیانیه لوزان یک توافق دائمی در مراحل ابتدایی است

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,آمريكا,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

وزیر انرژی آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را یک توافق دائمی توصیف کرد که در مراحل ابتدایی قرار دارد.

به گزراش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا در کنفرانس خبری مشترکش با سخنگوی کاخ سفید در روز دوشنبه بار دیگر از تفاهم به دست آمده میان ایران و 1+5 در لوزان سوئیس دفاع کرد و گفت: این چارچوب سیاسی اگر به یک توافق نهایی منجر شود تمام راههای ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را از بین خواهد برد.

وزیر انرژی آمریکا که در مذاکرات لوزان در کنار تیم مذاکره‌کننده‌ هسته‌ای این کشور قرار داشت، همچنین بیان کرد:‌ این تفاهم همچنین زمان گریز هسته‌ای را افزایش می‌دهد و در صورت اقدام ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای به ما یک سال زمان برای پاسخگویی می‌دهد.

مونیز ادامه داد: این تفاهم بر اساس اعتماد بنا نشده بلکه بر مبنای مجموعه‌ای از بازرسی‌های دقیق و اعمال محدودیت بر برنامه‌ هسته‌ای ایران بنا شده است که در صورت تلاش تهران برای نقض این توافق به جامعه‌ جهانی هشدار می‌دهد.

وزیرانرژی آمریکا در ادامه در واکنش به گزارشاتی مبنی بر انتشار سندهای متفاوت از سوی ایران و آمریکا در خصوص بیانیه‌ لوزان اظهار کرد: دو کشور در این باره اختلافی ندارند. ما درباره‌ یک تفاهم‌نامه صحبت می‌کنیم اما فقط بر روی بخش‌های مختلف آن تاکید‌های متفاوت داریم.

وی در پایان اذعان کرد: در صورتی که ایران از طریق اجرای تفاهم لوزان بتواند اعتماد جامعه‌ بین‌الملل را در خصوص ماهیت صلح آمیز برنامه‌ هسته‌ای‌اش جلب کند محدودیت‌ها علیه فعالیت‌های هسته‌ای این کشور به صورت مرحله‌ای رفع خواهند شد.

به گزارش ایسنا، غرب به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی همواره مدعی‌اند که ایران در فعالیت‌های هسته‌ای‌اش به دنبال دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است. این کشورها طی سال‌های اخیر به این بهانه تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده‌اند.

این در حالی است که مقامات کشورمان تاکید دارند برنامه هسته‌ای ایران ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد و سلاح هسته‌ای در دکترین نظامی کشور هیچ جایگاهی ندارد.

انتهای پیام

کد N782729