یک چهره اپوزیسیون ترکیه اردوغان را به «دیکتاتوری قانونی» متهم کرد

اردوغان

یکی از رهبران اپوزیسیون ترکیه، رجب طیب اردوغان را به تلاش برای ایجاد «دیکتاتوری قانونی» متهم کرد و وعده داد که شدیداً با خودکامگی انفرادی مقابله کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، صلاح‌الدین دمیرتاش، از رهبران حزب دموکراتیک مردم ترکیه گفت که حزبش محاسبات سیاسی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه را در انتخابات هفتم ژوئن وارونه می‌کند.

وی افزود: آقای رئیس‌جمهور می‌خواهد که با انحصار تمام اختیارات به خودش، دیکتاتوری قانونی ایجاد کند. او به قانون اساسی کنونی وقعی نمی‌گذارد. قانون اساسی هم‌اکنون در ترکیه به حالت تعلیق درآمده است.

دمیرتاش در ادامه مصاحبه با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد: چنانچه فردی امروز قانون اساسی را به رسمیت نشناسد، ترکیه با چالشی اساسی روبه‌رو می‌شود و آن خودکامگی به بهانه سیستم ریاست جمهوری است. اگر حزب دموکراتیک مردم بتواند 10 درصد لازم را در انتخابات به دست آورد، محاسبات سیاسی بسیاری از احزاب وارونه می‌شود.

رهبر حزب دموکراتیک مردم ترکیه تاکید کرد: ما هیچ معامله پنهانی پیش یا پس از انتخابات با حزب حاکم عدالت و توسعه نداشته‌ایم.

وی همچنین سخنان رئیس‌جمهوری ترکیه را مبنی بر اینکه دیگر چیزی به اسم «مشکل کردها» نداریم، به چالش کشید و گفت: سخنان آقای رئیس‌جمهور به وضوح روند صلح با کردها را با مشکل مواجه می‌کند.

دمیرتاش که خود کرد است، هیچ جدول زمانی مشخصی درباره توافق احتمالی با کردها اعلام نکرد اما گفت که این توافق تا حد زیادی به اقدامات آتی دولت آنکارا بستگی دارد.

انتهای پیام

کد N782567