یک دیپلمات پیشین فرانسه بیانیه لوزان را دستاوردی برجسته توصیف کرد

سفیر پیشین فرانسه در ایران در یادداشتی با اشاره به بیانیه ایران و گروه 1+5 در سوییس نوشت: تفاهم به دست آمده میان ایران و قدرت‌های جهانی یک دستاورد برجسته محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌فرانسوا نیکولا، سفیر پیشین فرانسه در تهران در یادداشتی که در پایگاه تحلیلی خبری لاب لاگ منتشر شده است نوشت: نتایج به دست آمده از مذاکرات ایران و گروه 1+5 در لوزان یک دستاورد برجسته در این پروسه طولانی مدت محسوب می‌شود که با اولین ارتباطات ایران و آمریکا در سال 2012 آغاز شد.

او ادامه داد: دستیابی ایران و قدرت‌های جهانی به توافق اولیه ژنو در 24 نوامبر 2013 اساس حصول این بیانیه را تشکیل داد تا این کشورها در نهایت بتوانند به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران و چگونگی لغو تحریم‌های علیه این کشور دست پیدا کنند. اکنون به نظر می‌آید که بیانیه لوزان بخش اعظمی از موانع دستیابی به چنین توافقی را برداشته و به ما اجازه می‌دهد تا روشنایی را در پایان این مسیر ببینیم. می‌توان گفت که این بیانیه در نتیجه تلاش‌های بی‌نظیر هیأت‌های مذاکره کننده ایران و آمریکا به دست آمده و یک موفقیت برای هیأت آمریکایی به رهبری جان کری، وزیر امور خارجه این کشور محسوب می‌شود.

نیکولا در ادامه به بیانیه ابتدایی فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در روز پنج‌شنبه در لوزان و بیانیه منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا اشاره کرد و نوشت: بیانیه اولی که در لوزان قرائت شد کوتاه و به گونه‌ای کلی اختصار یافته بود اما بیانیه آمریکا جزیی‌تر و حاوی مطالب و اعداد و ارقام بیش‌تری بود.

سفیر پیشین فرانسه در ایران افزود: به نظر می‌آید که بیانیه اولی چیزی است که به طور رسمی از سوی تمام طرف‌های مذاکره کننده پذیرفته باشد چون بیانیه دومی به صورت یک‌جانبه و با مسوولیت طرف مذاکره کننده آمریکایی منتشر شده است. در بیانیه آمریکایی به پارامترهای کلیدی که در لوزان بر سر آن‌ها توافق انجام شده اشاره شده است و گفته می‌شود که این پارامترها اساس متن نهایی برنامه جامع اقدام مشترک است که تا پایان ژوئن سال 2015 به نگارش در خواهد آمد. این بیانیه در مجموع نشان‌دهنده پیشرفت چشم‌گیر در مذاکرات هسته‌ای و وجود یک تفاهم مشترک میان تمام طرف‌های مذاکره کننده است که راه‌حل‌هایی را برای توافق نهایی تعیین می‌کند اما به درستی در آن مشخص نشده است که آیا تمام طرف‌ها بر این راه‌حل‌ها اتفاق نظر دارند یا خیر.

نیکلا یادآور شد: طرف مذاکره کننده آمریکایی پیش از این نیز پس از توافق اولیه ژنو دست به اقدامی مشابه زد و جزییات بیشتری از این توافق را منتشر کرد و دیدگاه خود از برنامه اقدام مشترک را ارائه داد که از سوی طرف ایرانی مورد واکنش قرار گرفت. با این حال پارامترهای کلیدی که بیانیه آمریکا به آن‌ها اشاره می‌کند می‌تواند به عنوان یک مرجع برای دستیابی به یک توافق نهایی و اساسی برای مذاکرات پیش روی طرف‌های مذاکره کننده باشد اما واضح است که مسیر دستیابی به این توافق و تعیین جزییات آن تا پایان ماه ژوئن هنوز دشوار است.

انتهای پیام

کد N782156