در نشست هیأت امنای فرهنگستان‌ها مطرح شد؛

جهانگیری: فرهنگستان‌ها وضعیت علمی کشور را دقیق رصد کنند

سیاسی

معاون اول رئیس جمهور گفت: فرهنگستان‌ها باید وضعیت علمی کشور را رصد کنند و مانند چتر بالای سر مراکز علمی و تحقیقاتی، به سیاستگذاری و تدوین خط مشی در امر پژوهش و تحقیقات بپردازند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسحاق جهانگیری امروز دوشنبه در جلسه هیات امنای فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی ایران، با تبریک سال نو از حمایت و توجه ویژه دولت به دانشگاهها و مراکز علمی و تحقیقاتی و از جمله فرهنگستان‌های کشور خبر داد و افزود: دولت تدبیر و امید تلاش می‌کند، موانع پیش روی فرهنگستان‌ها را برطرف کند تا زمینه فعالیت آنها بهتر از گذشته فراهم شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص توسعه علم و فناوری در کشور خاطرنشان کرد: توسعه امروز و آینده کشور وابسته به توسعه علمی است و ارزش افزوده اقتصادی نیز جز با توسعه علم و فناوری امکان‌پذیر نیست.

وی تصریح کرد: فرهنگستانهای کشور باید وضعیت علمی کشور را رصد کنند و همانند چتری که بالای سر مراکز علمی و تحقیقاتی کشور وجود دارد، به نوعی سیاستگذاری و تدوین خط مشی در امر پژوهش و تحقیقات بپردازند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه فرهنگستانها نباید خود را درگیر مسائلی کنند که در مراکز و دستگاههای متولی امور علمی و پژوهش قابل انجام است، گفت: براساس چشم انداز ۲۰ ساله، ایران قرار است رتبه نخست علم و فناوری در منطقه را کسب کند و برای تحقق این امر، نیازمند آن هستیم که جهت‌گیری علمی و مسیری که در حال طی شدن است، به طور دائم مورد رصد و بررسی قرار گیرد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: فرهنگستانهای کشور باید ارزیابی دقیقی از آینده علمی منطقه داشته باشند و جهت‌گیری علمی کشور را با آن مقایسه کنند تا مشخص شود که آیا در جهت درستی حرکت می‌کنیم و یا باید مسیر را اصلاح کنیم.

افزایش بودجه فرهنگستان‌ها در سال جدید

بر اساس این گزارش، در این جلسه که وزیران بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری نیز حضور داشتند، دبیر هیات امنا و رییس کمیسیون دائمی فرهنگستانهای کشور گزارشی از تاریخچه، سوابق و نحوه شکل‌گیری فرهنگستانهای کشور ارائه کرد و به ارائه توضیحاتی درباره ارکان، اهداف و وظایف فرهنگستانها و اقدامات کمیسیون دائمی پرداخت.

در این نشست همچنین روسای فرهنگستان‌های زبان و ادب فارسی، علوم، علوم پزشکی و هنر هرکدام گزارشی از گروههای علمی موجود در فرهنگستانها و اقدامات انجام شده پرداختند.

نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز در گزارشی اعلام کرد: با تاکید دولت و پیگیری های به عمل آمده، بودجه فرهنگستانها در سال گذشته تقریبا به طور کامل تخصیص یافته و در سال جاری نیز شاهد افزایش قابل توجهی در بودجه فرهنگستانهای کشور خواهیم بود.

در ادامه این جلسه، مصوبات کمیسیون دائمی فرهنگستانهای کشور مطرح و پس از بحث و بررسی به تصویب هیات امنای فرهنگستانهای جمهوری اسلامی ایران رسید.