نماینده پارلمان ترکیه مطرح کرد

بیانیه لوزان فرصت عظیمی برای منطقه/لزوم حمایت ترکیه از آن

سیاسی

«فاروق لوغ اوغلو» نماینده پارلمان ترکیه بیانیه هسته ای لوزان را موجب رسیدن ایران به جایگاه واقعی خود در نظم جهانی و منطقه ای دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری جیحان ترکیه، عضو پارلمان ترکیه و منتقد سیاست های دولت این کشور بیانیه لوزان را برای آینده منطقه روندی بسیار تاثیر گذار و مثبت خواند.

«عثمان فاروق لوغ اوغلو» نماینده حزب جمهوری خلق این کشور در پارلمان با استقبال از بیانیه هسته ای لوزان بین ایران و گروه 1+5 گفت: این بیانیه مشترک برای منطقه خاورمیانه که در سالهای اخیر شاهد افزایش روز افزون خشونت و درگیری ها بوده است، روندی بسیار تاثیر گذار و مثبت خواهد بود.

وی همچنین گفت توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 موجب خواهد شد تا  پنجره ای برای ایران برای به دست آوردن جایگاه واقعی خود در نظم جهانی و همچنین حل و فصل بهتر مسائل یمن، سوریه و عراق باز شود.

این نماینده پارلمان ترکیه گفت: از سوی دیگر این بیانیه مشترک برای همگان درستی انتخاب و به کارگیری راه حل های دیپلماتیک و ترجیح گفتگو بر جنگ و راه حلهای نظامی را یک بار دیگر ثابت کرد. بر همین مبنا نیز یک بار دیگر ثابت شده است که تمام مشکلات موجود در منطقه می تواند تا با راه حلهای دیپلماتیک حل و فصل شود.

وی تاکید کرد: فضای مثبتی که پس از این بیانیه مشترک بر منطقه حاکم شده است، فرصت بزرگی است و همه باید از این فرصت عظیم به خوبی استفاده کنند. ترکیه باید به دفعات حمایت خود را از این توافقنامه اعلام نماید. به همین دلیل هم سفر روزهای آتی رئیس جمهور اردوغان به ایران از این جهت که می تواند به روابط میان این دو کشور مهم منطقه تاثیر مثبتی داشته باشد بسیار مهم است. منطقه خاورمیانه به همکاری، همگرایی و دوستی این دو کشور بزرگ منطقه احتیاج دارد.