محمدرضا باهنر:

غربی ها قابل اعتماد نیستند/پرهیز ازتعابیر دوپهلو در توافق هسته ای

سیاسی

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه رفتارهای طرف مقابل بارها نشان داده است كه قابل اعتماد نيستند گفت: تیم هسته ای دقت کند تا از واژه هایی كه امكان تفسير در آن وجود دارد در متون مورد توافق استفاده قرار نگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر عصر دیروز (يكشنبه) اولين جلسه شوراي مركزي اين تشكل در دفتر مركزي با حضور محمدرضا باهنر و جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و اعضاي شوراي مركزي برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه محمدرضا باهنر با تبريك فرارسيدن سال جديد به اعضاء اين تشكل و عموم ملت بزرگ ايران گفت: امسال سال برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي است و رهبر معظم انقلاب با درايت اين سال را سال همدلي و همزباني دولت و ملت نام نهادند و ما اثرات اين نامگذاري هوشمندانه را هم در عرصه داخلي و هم در سياست خارجي خواهيم ديد . وي ابراز اميدواري كرد در سالي كه بهار آن معطر به عطر دل انگيز فاطمي (سلام الله عليها) است ملت ايران همچون هميشه در جهان در پرتو انوار فاطمي سرافراز و سربلند باشد.

در ادامه، مفاد بيانيه لوزان بر اساس مستندات مربوطه توسط اعضاء مورد بررسي قرارگرفت و محمدرضا باهنر به سوالات اعضاء درخصوص وضعيت بيانيه، اقدامات آتي جمهوري اسلامي ايران و تفاهم نهايي تا دهم تيرماه توضيحاتي ارائه داد .

دبيركل جامعه اسلامي مهندسين در بخشي از اظهارات خود به دوران پسا تحريم اشاره كرد و افزود: فارغ از موضوعاتي كه درخصوص توافق گفته مي شود نكته اي كه بايد به آن توجه داشت و نبايد از آن غفلت کرد اين است كه حقيقتا" براي اقتصاد كشور در سطح كلان بايد توجه بيشتري شود. آنچه كه به اقتصاد ما ضربه مي زند فقط ناشي از تحريم نيست و شايد سهم تحريم ها در وضعيت اقتصادي كشور به 30 درصد هم نرسد. اما ما براي داشتن اقتصادي قوي و مقاوم در برابر ضربه ها و تهديدات چاره اي جز حركت در مسير اقتصاد مقاومتي مطابق آنچه كه رهبر معظم انقلاب فرمودند نداريم. 

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: سالهاست كه كشور ما با تحريم هاي غربي ها و امريكائي ها روبروست و عمر بسياري از اين تحريم ها به چندين سال مي رسد اما آنچه كه بيش از تحريم به ما ضربه مي زند بي توجهي به اقتصاد مقاومتي و بي تدبيري در حوزه هاي عملكردي است.

وي افزود: من بارها گفته ام كه علاج اقتصاد ما توجه به مسائل بنيادي و حل ريشه اي معضلاتي همچون اشتغال، ركود و تورم است و هرگز نبايد فكركرد كه همه مسائل اقتصادي با رفع تحريم ها حل مي شود. 

باهنر در پايان ضمن تشكر از تلاش هاي بي وقفه مسئولين ديپلماسي كشور و تيم مذاكره كننده هسته اي و توفيقات كسب شده توسط ايشان، تصريح كرد: مرحله اي كه از مذاكرات از امروز تا دهم تيرماه طي مي شود قطعا حساس تر و مهم تر از قبل است و مذاكره كنندگان ما بايد دقت کنند تا حقوق هسته اي ملت بزرگ ايران حفظ شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: رفتارهاي طرف مقابل بارها نشان داده است كه قابل اعتماد نيستند لذا بايد اين دقت وجود داشته باشد تا هرگز از واژه ها و تعابيري كه امكان تفسير و تأويل وجود دارد در متون مورد توافق استفاده قرار نگیرد تا فرصتي براي تفسير و تغيير معاهدات از جانب طرف مقابل فراهم نشود و اميدواريم كه مذاكره كنندگان عزيز ما با دقت و توجه فراوان از حقوق ارزشمند و مسلّم ملت ايران دفاع و حفاظت کنند و ان شاءالله دعاي خير ملت ايران همراه آنها در اين كارزار ديپلماتيك خواهد بود و لطف و عنايت خداوند شامل حال ملت بزرگ ايران و فرزندان آنها در جبهه ديپلماسي خواهد شد.