آغاز دور دوم نشست مشورتی نمایندگان دمشق با مخالفان سوری در مسکو

سیاسی

دومین دور نشست مشورتی نمایندگان دولت و مخالفان سوریه امروز (دوشنبه) با حضور هیاتی از وزارت خارجه روسیه در مسکو آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، این رایزنی‌های پشت درهای بسته آغاز شده و تا روز پنج شنبه ادامه خواهد یافت. بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل ریاست هیات سوری را در این مذاکرات برعهده دارد و گروه‌های مختلفی از مخالفان سوری به غیر از "ائتلاف مخالفان سوریه" در آن شرکت دارند.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که این نشست نشان دهنده خط مشی ثابت روسیه مبنی بر تلاش برای یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه است.

مخالف سوریه از روسیه خواسته‌اند شرایط را برای مشارکت لوئی حسین، رئیس حزب سازندگی سوریه که به زودی از زندان آزاد خواهد شرکت در مذاکرات را فراهم کند. قرار است در 29 آوریل جاری حکمی علیه لوئی حسین به اتهام تضعیف احساسات ملی گرایانه صادر شود.

مخالفان سوری می‌گویند که لوئی حسین تمایل خود را برای شرکت در نشست مسکو (2) نشان داده اما دولت سوریه مانع از خروج وی از کشور شده است.

دور اول این مذاکرات که اواخر ژانویه گذشته برگزار شد با امضای سندی ده بندی به نام اصول مسکو از سوی دو طرف به اتمام رسید.

از برجسته‌ترین بندهای این سند می‌توان به حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه، ضرورت حل بحران این کشور از طریق سیاسی و براساس اصول بیانیه اول ژنو، عدم پذیرش دخالت خارجی و یا حضور هرگونه نیروی نظامی بیگانه در خاک سوریه اشاره کرد.

مسکو با برگزاری این نشست که آن را نشست‌های مشورتی می‌خواند، تلاش دارد با فراهم کردن شرایط دیدارهای مستقیم، دیدگاه‌های دولت و مخالفان سوریه را به هم نزدیکتر کند.

انتهای پیام

کد N781965